Obama İran anlaşmasını anlattı: "Çocuklarımızı savaşa yollamak en son çare"

Obama İran anlaşmasını anlattı: "Çocuklarımızı savaşa yollamak en son çare"

ABD Başkanı Barack Obama, Pensilvanya'da gazilere konuştu, İran ile sağlanan nükleer anlaşmayı anlattı. Obama, diplomatik çözümün söz konusu olduğu noktada, ülkesinin çocuklarını savaşa yollamayacağını söyledi. Anlaşmaya rağmen ciddi fikir ayrılıkları bulunduğunu belirten Obama, İran'da tutuklu 4 ABD vatandaşının da serbest bırakılmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan da İran anlaşmasıyla ilgili açıklama geldi ve İran ile Suriye meselesinin görüşülmediği söylendi.

Başkan Obama, Pensilvanya eyaletinde, ABD sınırları dışında görev yapmış askerler için düzenlenen programda konuştu. Obama konuşmasında İran ile varılan nükleer anlaşmaya değindi.


"Çocuklarımızı savaşa yollama ihtimali en son çare"


ABD'nin herhangi bir çatışmanın içine sürüklenmemesi gerektiğine vurgu yapan Obama, "Çocuklarımızı savaşa yollama ihtimali en son çaredir. Onların hayatlarını tehlikeye atmadan önce, elimizden gelen bütün alternatifleri masaya yatırmalıyız" şeklinde konuştu.


Obama, İran anlaşmasına ikna etmek için Kongre'ye çıkarma yapıyor


"Diplomasiyi masadan kaldıranlar bizi Irak Savaşına sürükleyenler"


5+1 ülkeleri ile İran arasında varılan anlaşma sonrası, özellikle ABD muhalefetinin söylemlerine atıfta bulunan Obama, "Bizi eleştirenlerin söylemi, ülkeyi geçmişte savaşa sürükleyen söylemle aynıdır" diye konuştu.


Obama, "Şu anda diplomasi ihtimalini masadan kaldıran siyasetçiler, 'bir kaç ayda çıkarız' diyerek bizi yıllar süren bir Irak Savaşı'na sürükleyen kişilerdir" dedi.


Obama, diplomasiyle hallolmayan bir krizin bedelinin kan dökülmesi ve ülke ekonomisini etkileyen bir sonucunun olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:


"Ülke güvenliğini sağlamanın daha zekice ve sorumluluk gerektiren yolları vardır, biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Bütün dünyanın ortak fikre vardığı bir noktada kalkıp tek başına hareket etmek doğru değildir."


Netanyahu Hamaney'in konuşmasını beğenmedi


"Anlaşsak da İran'la ciddi fikir ayrılıklarımız var"


Obama öte yandan, İran ile bir anlaşmaya varılmış olunmasına rağmen, İran'ın "teröre verdiği destek" sebebiyle iki ülke yönetimi arasında ciddi fikir ayrılıkları olduğuna da dikkat çekti. İran'da tutuklu bulunan ABD'li vatandaşların serbest bırakılmasını isteyen Obama, şunları ifade etti:


İran'da tutuklu Amerikalıların serbest bırakılmasını istedi


"İran'a karşı, teröre verdiği destek ve yapmış oldukları insan hakları ihlalleri sebebiyle yaptırımlarımız devam edecektir. İran'ın tehlikeli tavırlarına karşılık, bölgedeki müttefiklerimizle, özellikle İsrail'le dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. İran'da tutuklu bulunan vatandaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar, İran'a karşı uygulamış olduğumuz yaptırımlar konusunda herhangi bir yumuşamaya gitmeyeceğiz."


Başkan Obama'ye, İran ile sağlanan anlaşmanın ardından Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, İran'da tutuklu 4 Amerikan vatandaşının niçin anlaşma kapsamında serbest bırakılmadığı sorulmuştu. Bu soruya karşı Obama, İran'la yapılan anlaşmanın başka diğer meselelerden bağımsız bir sekilide yürütüldüğünü söylemişti.


İran Devrim Muhafızları'ndan nükleer anlaşmayla ilgili kırmızı çizgi itirazı


Tasarı Kongre'de


Cumhuriyetçilerin kontrolü altında olan Kongre'nin, yönetim tarafından kendilerine dün teslim edilen anlaşmayı gözden geçirmesi için 2 aylık süresi bulunuyor. Kongre'den anlaşmayı reddeden bir tasarı geçerse Obama, bu tasarıyı veto edebilecek. Daha sonra Senato'nun, Obama'nın vetosunun önüne geçmek için ret tasarısını üçte ikilik çoğunlukla, yani en az 67 senatörün desteğiyle kabul etmesi gerekiyor. Diğer bir ifadeyle Obama'nın, vetosunu korumak için 34 senatörü ikna etmesi yeterli olacak. Kongre'de nükleer anlaşmanın Eylül başlarında oylanması bekleniyor.


İsrail'den çarpıcı Türkiye iddiası!


Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: "İran'la Suriye meselesi görüşülmedi"


Öte yandan İran'la yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin bir açıklama da Dışişleri Bakanlığı'ndan yapıldı. Günlük basın toplantısında konuşan Bakanlığın Sözcüsü John Kirby, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti'nin, ABD yönetiminin, İran'la Suriye konusunda müzakerelerde bulunmak istediğine dair iddialarına cevap verdi. Kirby, İran ile Suriye meselesi üzerine herhangi bir görüşme yapmadıklarını söyledi.ABD yönetiminin, İran ile sağlanan nükleer anlaşma dışında herhangi bir mevzuda görüşmediğini belirten Kirby, "Suriye'de ne olup bittiğine dair İran ile bir görüşme yapmadık. Çok açık olmak gerekirse, İran'la nükleer anlaşma dışında herhangi bir mevzu görüşmedik. En başından beri söylediğimiz gibi, IŞİD de dahil olmak üzere İran'la Suriye meselesine dair hiçbir mevzu sebebiyle iletişim halinde değiliz" dedi.


Hamaney'in Başdanışmanı Velayeti, son zamanlarda ABD'li yetkililerin Suriye ve Yemen gibi bazı bölgesel meseleleri de İran'la görüşme arzusu içinde olduğunu söylemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS