Son Dakika

Obama, Suriyeli mülteci kabülünü zorlaştıran tasarıyı veto edecek

A A

19.11.2015 - 11:43 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Paris saldırısının ardından Suriyeli mültecilerle ilgili tutumunda değişim işareti veren ülkelerden biri de ABD oldu. 28 eyaletin valisinin Suriyeli mülteci kabul etmeyeceklerini açıklamasının ardından Cumhuriyetçi üyelerin ağırlıkta olduğu Temsilciler Meclisi'ne de mültecilerin kabul edilmesi öncesindeki sürecin sıkılaştırılmasıyla ilgili bir tasarı geldi. Beyaz Saray, Obama'nın mülteci kabulü için "Homeland Security" denilen İç Güvenlik Bakanlığı ile diğer istihbarat ve güvenlik örgütlerinin onayını şart koşan tasarıyı veto edeceğini açıkladı.

Obama, Suriyeli mülteci kabülünü zorlaştıran tasarıyı veto edecek

ABD Temsilciler Meclisi, Iraklı ve Suriyeli sığınmacıların ülkeye kabul edilmeleri öncesinde tabi tutuldukları tarama sürecini sıkılaştıran bir tasarıyı bugün oylamaya sunmaya hazırlanırken, Beyaz Saray, Başkan Barack Obama'nın tasarıyı masasına gelmesi halinde veto edeceğini bildirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, yönetimin, ABD'ye sığınmak isteyenlerin geçmişlerine dair FBI denetimlerinin artırılması ve üst düzey federal yetkililerce her bir sığınmacı için "güvenlik tehdidi oluşturmadıkları" yönünde onay verilmesi şartı gibi sıkı hükümler getiren tasarıya karşı olduğu vurgulandı.

ABD'de bazı eyaletler Suriyeli mülteci kabul etmeyeceklerini açıkladı

Açıklamada, "tasarının, birçoğu terörizmin kurbanı olan, dünyadaki en korunmasız insanların bazılarına yardımcı olma çabalarını kabul edilemeyecek biçimde sekteye uğratacak gereksiz ve uygulanamaz şartlar içerdiği ve Suriyeli sığınmacı krizini ele almada Ortadoğu ve Avrupa'daki ortaklara zarar vereceği" belirtildi.

Tasarıdaki onay şartının da "savunulamaz" olarak nitelendiği açıklamada, bu hükmün, "Amerikan halkına hiçbir anlamlı bir ilave güvenlik sağlamayacağı, tam tersine, hem insani hem de ulusal güvenlik hedeflerini karşılayan hayati bir programın hayata geçirilmesinde önemli gecikmeler ve engeller yaratacağı" kaydedildi. Açıklamada, "Başkan Obama, 4038 sayılı tasarıyı masasına sunulması halinde veto edecektir" ifadesi kullanıldı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Müslümanlar terörün ana mağduru"

10 bin Suriyeli kabul edilecekti

ABD hükümetinin kayıtlarına göre, Suriye'de iç savaşın başladığı Mart 2011'den bu yana yaklaşık 2 bin Suriyeli mülteci ülkeye kabul edildi ve bunların çoğu geçen yıl ülkeye giriş yaptı. Ülkeye bir yıllık süreçte 10 bin Suriyelinin mülteci olarak kabul edileceğini açıklayan Obama yönetimi, Suriyeli ve Iraklılar da dahil olmak üzere ABD'ye giriş yapmak isteyen tüm milletlerden sığınmacılara "uygulanabilecek en sıkı güvenlik prosedürlerinin" uygulandığını belirtiyor. Ancak Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen terör saldırıları, ülkede Suriyeli sığınmacıların kabul edilip edilmemeleri konusunda yeni bir tartışma ortaya çıkardı.

Sosyal medya küçük Fransızın bu sözlerini konuşuyor

Cumhuriyetçiler karşı

Özellikle Cumhuriyetçiler, Suriyeli mültecilerin ülkeye kabul edilmesine karşı çıkarken, ABD'deki 50 eyaletten neredeyse tamamı Cumhuriyetçilerden oluşan 31'inin valileri, Suriye'den kaçan sığınmacıları kabul etmeyeceklerini açıkladı. Demokratlar ise mülteci kabul programının devam edeceğini açıklayan Obama'dan yana tavır takınmış durumda.

New Jersey Valisi'ne Aylan'ın fotoğrafıyla cevap verdi

İstihbarattan onay şartı

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde görüşülmesi planlanan tasarı da İç Güvenlik Bakanı'nın yanı sıra FBI ve Ulusal İstihbarat Direktörü'nün, ABD'ye kabul edilecek her bir sığınmacı için herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadıkları yönünde Kongre'deki ilgili komiteler nezdinde onay vermesi şartını getiriyor. Tasarı ayrıca, FBI'ın Suriyeli ve Iraklı sığınmacılar üzerinde "kapsamlı bir geçmiş incelemesi" yürütmesi koşulunu öngörüyor.

Donald Trump'ın hedefinde bu kez Suriyeli mülteciler vardı

ABD Başkanı Obama, dün Filipinler'de yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin mültecilere karşı yaklaşımlarının "çirkin ve saldırgan" olduğunu belirterek, "Görünen o ki, ABD'ye dul kadınların ve yetimlerin gelmesinden korkuyorlar" ifadesini kullanmıştı.