Son Dakika

Obama'dan Rusya ve İran'a Esad mesajı: "O gitmeden savaş bitmeyecek"

A A

19.11.2015 - 12:02 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya ve İran'a yönelik, "Beşşar Esad'ı desteklemek isteyip istemediklerine karar vermek zorundalar" mesajı verdi. Obama, "Suriye'deki savaş, Esad iktidardan ayrılmadan sonlanmayacak" dedi.

Obama'dan Rusya ve İran'a Esad mesajı: "O gitmeden savaş bitmeyecek"

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi için Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan Obama, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Rusya ve İran'ın, Esad'ı desteklemek ya da meşru bir hükümetin kurulmasıyla "Suriye devletini kurtarmak" arasında bir seçim yapması gerektiğini söyledi. Esad'ın "yeniden meşruiyetini kazanamayacağını" söyleyen Obama, Suriye'deki iç savaşın, Esad iktidardan ayrılmadan sonlanmayacağını ifade etti.

Viyana'da Suriye kararı

Esad İran'ın teklifini kabul etmemiş

ABD Başkanı Obama, Suriye konusunda son dönemdeki diplomatik çabaların amacının, nihayetinde siyasi geçişle sonuçlanabilecek bir alan yaratılması olduğunu belirterek, ümit edilen ateşkese tüm tarafların uymayabileceğini, öte yandan ateşkesin "sukünet alanına" yer açabileceğini bildirdi.

Sinirlioğlu'ndan Esad mesajı

Suriyeli sığınmacılar

Obama, ABD'ye Suriyeli sığınmacıların alınmasına karşı duruş ile Guantanamo üssünün kapatılmasına gösterilen direnişi ilişkilendirerek, sadece Hristiyanların ülkeye girişinin sağlanmasının, Guantanamo'nun senelerce yaptığı biçimde Müslümanları yabancılaştıracağına işaret etti. Barack Obama, Guantanamo üssünün, radikaller için "devasa bir adam toplama aracı" olduğunu kaydetti.

Obama, Suriyeli mülteci kabülünü zorlaştıran tasarıyı veto edecek

"IŞİD'e karşı yürütülen operasyonların güçlü bir ortağı olmayı sürdüreceğiz"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da ülkesinin, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonların güçlü bir ortağı olmayı sürdüreceğini söyledi. Obama ile ay başında göreve gelmesinden bu yana ilk resmi görüşmesine yapan Trudeau, operasyonlardan savaş uçaklarını çekecek olan Kanada'nın öte yandan IŞİD'e karşı savunmada "üzerine düşenden fazlasını" yapmayı sürdüreceğini dile getirdi. ABD Başkanı da Kanada siyasetine büyük enerji kattığını söylediği Trudeau'nun, gelecek yıl başında Beyaz Saray'ı ziyaret etmesi temennisinde bulundu.