Orhan Pamuk: Türkiye'de iç savaş yaşanmasından korkuyorum

Orhan Pamuk: Türkiye'de iç savaş yaşanmasından korkuyorum

Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin İtalyan gazetesi La Repubblica'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'yi yöneten duygunun "korku" olduğunu ve kendisinin de bir iç savaştan korktuğunu dile getiren Pamuk, "Bomba sendromu hayatlarımızı kuşatıyor" dedi. Pamuk, "Ülkeyi yöneten cumhurbaşkanının giderek artan otoriterliği bakımından endişeliyim" derken kendisinin de, Erdoğan'a kızgın olan liberal ve demokratların yanında olduğunu söyledi.

bazen korkunç savaşlar yapıyor, ancak burada kimse ifade özgürlüğüne dokunma rüyasını görmüyor" diye konuştu.  


1 Kasım seçimlerinden sonra Türkiye'deki korku ortamının değişeceğini düşünüp düşünmediği sorulan ünlü yazar, "Öyle umuyorum. Ben, Erdoğan'a kızgın olan liberaller ve demokratların yanındayım" dedi.


Pamuk, Türkiye için endişeli olup olmadığını ise, "Evet, endişeliyim. Çünkü nihayetinde Erdoğan'ın partisinin, ne pahasına olursa olsun tek başına yönetmek istediğini biliyorum. Ben ise, kuvvetli bir şekilde bir koalisyon hükümeti kurulmasını umuyorum. Erdoğan şimdi, Kürtlerin ne sempatisini ne de desteğini alabilir. Endişeliyim. Öyleyim, ülkeyi yöneten cumhurbaşkanının giderek artan otoriterliği bakımından. Ne yazık ki kutuplaşıldı. O (Erdoğan), gücü paylaşmak istemiyor. Aksine, tüm Türkiye'yi kontrol etmek istiyor" ifadeleriyle anlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS