hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pakistan-İran gerilimi: 'Sarmachar'a ölüm!' diyerek duyurdular! İşte arkasındaki anlam…

  Pakistan-İran gerilimi: Sarmachara ölüm diyerek duyurdular İşte arkasındaki anlam…
  expand

  Pakistan İran'ın füze yağmuruna misillemede bulunması, savaşı Orta Doğu'nun ötesine taşıdı. Pakistan'ın operasyona verdiği isim ise dikkatleri üzerine topladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail'in Gazze'yi işgal ettiği savaşta 104'üncü güne girilirken, İran'dan gelen saldırı haberi gündemi sarstı. 

  İran, 16 Ocak’ta sınır bölgesinde güvenlik güçlerini hedef alan Ceyş el-Adl isimli örgütün Pakistan'ın Belucistan eyaletine bağlı Panjgur bölgesindeki 2 üssüne füze ve İHA saldırısı düzenlemişti. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, hava saldırısında 2 çocuğun hayatını kaybettiğini, 3 çocuğun da yaralandığını açıklamış, saldırının “egemenlik ihlali” olarak görüldüğünü vurgulayarak BM Güvenlik Konseyi'ne şikayette bulunulacağını duyurmuştu.

  Pakistan'ın sabah saatlerinde misilleme saldırısında bulundu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pakistan ordusunun sabah saatlerinde İran'ın Sistan Belucistan eyaletindeki “teröristlerin saklandıkları noktalara” hassas saldırı gerçekleştirildiği duyurulmuş, çok sayıda “teröristin” öldürüldüğü belirtilmişti. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pakistan-İran gerilimi: Sarmachara ölüm diyerek duyurdular İşte arkasındaki anlam…

  (İran'ın saldırısına karşı Pakistan'ın başkentinde protesto düzenlendi)

  İran Sistan ve Belucistan Eyalet Valiliğinin Siyasi ve Güvenlik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Ali Rıza Marhamati yaptığı açıklamada, “Bu sabah saatlerinde düzenlenen füze saldırısında 2 kişi daha hayatını kaybetti. Son verilere göre İran sınırına 3 ila 4 kilometre uzaklıktaki bir köye yönelik saldırıda 4’ü çocuk, 3’ü kadın ve 2’si yabancı uyruklu erkek olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

  İRAN, PAKİSTAN'IN MASLAHATGÜZARINI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRDI

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de yaptığı açıklamada, İran'ın saldırıları şiddetle kınadığını belirtti. Kenani, Pakistan'ın Tahran'daki maslahatgüzarının Pakistan ordusunun gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili açıklama yapması için Dışişleri Bakanlığına çağırıldığını ifade etti.

  Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, İran'a yönelik saldırıların ayrıntıları paylaşıldı. Saldırıda Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve Belucistan Kurtuluş Cephesi (BLF) gibi terör örgütleri tarafından kullanılan sığınakların başarılı bir şekilde vurulduğu belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pakistan'dan bildiren Al Jazeera muhabiri Kemal Haydar ise, hava saldırılarında İran sınırında faaliyet gösteren Belucistan Kurtuluş Ordusu'nun da (BLA) hedef alındığını vurguluyor.BLA, Pakistan tarafından terör örgütü ilan edilen bir organizasyon. Örgüt, Pakistan'ın Çinle yaptığı işbirliğni sonlandırmak için Belucistan'daki Çin tesislerine çok sayıda saldırı gerçekleştirdi. Hatta, Çin'i Pakistan'dan çıkması için uyardı.

  Peki, İslamabad yönetimi neden saldırıya 'Operasyon Marg Bar Sarmachar' ismini verdi?

  'OPERASYON MARG BAR SARMACHAR'

  Misillemenin adında yer alan Marg Barg kelimeleri Farsça. Milliyet'in aktardığına göre 1979 İslam Devrimi'nden bu yana binlerce kez İran şehirlerinin meydanlarında yankılanan bir slogan, özellikle de ABD ve İsrail için. Anlamı, '-a ya da -e'ye ölüm.'Sarmachar ise, yerel Beluç dilinden bir kelime. Anlamı, savaşçı. Özellikle İran-Pakistan sınırındaki silahlı gruplar tarafından kullanılan bir kelime.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BBC’de yer alan habere göre ise bir diğer ifadeyle gerillalara ölüm anlamı taşıyor.

  (Haber fotoğraf: İHA/AFP)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow