Panama Belgeleri soruşturmasının başında Bharara var

Panama Belgeleri soruşturmasının başında Bharara var
New York savcısı Bharara, 2011'de Moskova'da yaşayan ve 'terörist gruplara silah satmak' suçundan Interpol tarafından Tayland'da gözaltına alınan Viktor Bout adlı Rus vatandaşını New York'a getirtmiş, Bout yapılan yargılamanın ardından 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Rusya o dönemde Bout'un ABD'ye gönderilmesini uluslararası hukuka aykırı olarak nitelemiş ve kararı protesto etmişti.

Panama'daki hukuk firması Mossack Fonseca'ya ait yaklaşık 11,5 milyon sayfalık belgenin sızdırılmasının ardından tüm dünya şimdi belgelerde geçen isimlere ve yapılan açıklamalara odaklandı. ABD Adalet Bakanlığı, dünyayı sarsan skandal için soruşturma başlattı.

The Guardian'da yer alan haberlere göre, soruşturmanın başında tanıdık bir isim var. İ Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanması ile gündeme gelen ABD'de New York savcısı Preet Bharara bulunuyor.


Zarrab'ın iddianamesini hazılayan Bhrara'nın Panama Belgeleri soruşturması kapsamında, yaklaşık 11,5 milyon belgeyi dünyaya servis eden Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile irtibata geçtiği ve bazı belgeleri talep ettiği açıklandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS