Son Dakika

Paris'te çalışma yasasını protesto edenlere polis müdahale etti

A A

18.05.2016 - 15:30 Son Güncelleme:

Fransa'da hükümetin, anayasal yetkisini kullanarak parlamento oylaması olmaksızın çalışma yasasını reforme edeceğini açıklaması üzerine sendikalar, meslek örgütleri ve öğrenci birlikleri bir hafta sürecek greve başladı. Salı günü başlayan grevle beraber protestocular yine başkent Paris'te sokaklara aktı. Tır şoförleri yollara, benzin istasyonlarına, gıda tedarik depolarına erişimi engelledi, demir yolları çalışanları da greve gitti. Başkent Paris'te ve Fransa'nın birçok şehrinde sendikalar ve öğrencilerin düzenlediği gösterilere polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Paris'te çalışma yasasını protesto edenlere polis müdahale etti

Paris’teki gösterilerde "Zenginlerin yasasını çekin, patronların yasasını çekin" sloganları atıldı.

Yetkililer Salı günü ülke genelinde 68 bin protestocunun protestolara katıldığını söylerken, eylemleri düzenleyen kuruluşlar rakamın 220 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise tartışmalı Çalışma Yasası’ndan geri adım atmayacağını söyledi.

Europe 1 radyo kanalına konuşan Hollande, "Önceki hükümetler vazgeçti diye ben de vazgeçmeyeceğim" dedi.

Hollande, “Halka, hiçbir şey yapmamış bir devlet başkanı imajı vermektense, reformlar yapan bir devlet başkanı imajı vermeyi tercih ederim” diye konuştu.

Uçuşlar iptal

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, polis ve göstericiler arasında çıkan olaylarda 87 kişinin gözaltına alındığını, biri Lyon’da ağır olmak üzere 11 polisin yaralandığını duyurdu.

Paris ve Lyon'un yanı sıra Marsilya ve Toulouse’da da olaylar çıktı.

Grev nedeniyle tren hatlarında kesintiler yaşanırken Paris’in en büyük ikinci havaalanı Orly’de uçuşların yüzde 15’inin iptal edildiği bildirildi.

Grevlerin Cuma gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

Fransız hükümeti, Çalışma Yasası’nın yürürlüğe girmesi için parlamento onayına ihtiyaç olmadan, özel yetkilerin kullanılmasına izin verdi.

Hükümet, işsizlik oranlarının düşürülmesi için çalışma yasası reform paketinin bir şart olduğunu savunuyor.

Yasayla yapılacak değişikliklerle beraber, işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmaları, çalışma saatlerini arttırmaları kolaylaşacak ve fazla mesailere ödenen ücretler de azaltılabilecek.

Yasaya karşı çıkanlar, şirketlerin maaş, mesai ve izinleriyle ilgili çalışanların haklarını baypas edeceğini savunuyor.

BBC Türkçe