Patlama sonrası Beyrut'ta yeni endişe

Beyrut'ta 100 kişinin hayatını kaybettiği, 4 bin kişinin de yaralandığı patlama sonrası şimdi de gıda yoksunluğu endişesi başladı. Beyrut valisi Marwan Abboud patlama sonucu en az 300 bin insan evsiz kaldığını açıklarken hasarın maliyetini en az 3 milyar dolar olarak açıkladı.Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı. Depoda daha sonra şiddetli bir patlama meydana geldi. 

Lübnanlı yetkililer, 6 yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika'da bir ülkeye sevk edilmek istenirken BL'de infilak ettiğini açıkladı. Patlama sonucunda bölgenin en önemli ticaret limanlarından BL büyük bir harabeye dönüştü.

Lübnan Kızılhaçı'ndan yapılan açıklamada "Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 100'e, yaralananların sayısı 4 bine yükseldi" ifadeleri kullanıldı.

Ancak uzmanlar ve bölge halkı ülkeyi patlama sonrası ekonomi başta olmak üzere başka sorunların da beklediğini söylüyor.

Çünkü Lübnan Dağları'nın eteklerinde yer alan liman, Doğu Akdeniz'in en büyük ve en işlek limanlarından biri olarak Lübnan ekonomisinde önemli bir role sahip.

BL'ye ilişkin resmi verilerin paylaşıldığı "portdebeyrouth" internet sitesinde yer alan bilgilere göre, patlamaya kadar limanın ülkeye getirisi 2005'ten bu yana kademeli bir şekilde her yıl artmış durumdaydı.

Sitedeki bilgilerde BL'nin 2005'teki toplam geliri 89 milyon iken, 2017'de bu tutarın 313 milyon dolara kadar çıktığı görülüyor. BL'den gelip Lübnan hükümetinin kasasına giren net kârın ise 2005'te 14 milyon civarındayken 2017'de 124 milyon dolara yükseldiği belirtiliyor.

Liman ayrıca, birçok uluslararası gemi nakliyat firmasının Lübnan'da faaliyet göstermesine vesile olup hem yerli hem de yabancı işçileri bünyesinde istihdam etmesini sağlıyordu. Bunun yanında özellikle Beyrut'a gelen birçok turist gemisi ve diğer deniz araçları da bu limana yanaşarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktaydı.

Liman ayrıca 120 bin ton kapasiteli bir tahıl ambarını içinde barındırıyordu. Patlamayla birlikte limandaki tahılların kullanılamaz halde gelmesi sonucu şimdi de gıda yoksunluğu yaşanmasından endişe ediliyor.

300 BİN KİŞİ EVSİZ KALDI
Beyrut valisi Marwan Abboud patlama sonucu en az 300 bin insan evsiz kaldığını açıklarken hasarın maliyetini en az 3 milyar dolar olarak açıkladı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS