Petrol devi Aramco halka arz sürecini başlattı

Petrol devi Aramco halka arz sürecini başlattı

Geçtiğimiz aylarda bombalı saldırıların da hedefi olan Suudi Arabistan'ın petrol devi Aramco, halka arz sürecini dün başlattı...

Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Aramco, yaklaşık 4 yıldır süren hazırlıkların ardından haka arz sürecini pazar günü başlattı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bir Salman'ın onayının ardından Aramco'nun hisselerinin Suudi Arabistan Borsası Tadawul'a Aralık ayında belki de daha önce kote edilmesi için işlemler başlatıldı.


GLOBAL KURUMLARDAN GÜÇLÜ TALEP BEKLENİYOR


Aramco yaptığı açıklamada, uluslararası ve yurt içi talebi ölçmek için yatırımcı toplantılarına 9 Kasım'da başlanacağını belirtti. Aramco Başkanı Yasir al Rumayyan da yaptığı açıklamada, Aramco'nun ilk halka arzına global kurumlardan güçlü talep beklediklerini vurguladı.


DEĞERİ 2 TRİLYON DOLAR


Suudi Veliaht Prensi'ne göre Aramco'nu değeri 2 trilyon dolar. Ancak uluslararası danışmanlara göre yatırımcılar bu fiyat seviyesinden alım yapmayabilirler.


Bankacılara göre Aramco'nun değeri 1,6-1,8 trilyon dolar aralığında belirlenecek.


KİMLERİ DANIŞMAN OLARAK SEÇMİŞTİ?


Aramco halka arza danışmanlık için JPMorgan Chase & Co., Morgan Stanley, Goldman Sachs Group Inc., Bank of Americ Merrill Lynch, Citigroup Inc., HSBC Holdings HSBC PLC ve Credit Suisse Group AG'yi seçmişti.


ARAMCO SALDIRISI VE HUSİLER'İN SİHA'LI SALDIRILARI 


Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, 14 Eylül'de SİHA'larla düzenlenen saldırı sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı. Yemen'deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini iddia etmişti.{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS