hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  PKK'ya ait 8 tünel bulundu

  PKKya ait 8 tünel bulundu
  expand
  KAYNAKAA

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentinde terör örgütü PKK'ya ait olduğu tahmin edilen 8 tünelin bulunduğu belirtildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Duhok'un dağlık Amedi ilçesinde 5 ve Türkiye sınırına yakın Zaho ilçesinde vatandaşlar tarafından 3 tünel bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Söz konusu tünellerin terör örgütü PKK'nın kamplarına yakın olduğunudile getiren bölge sakinleri, silah deposu ve sığınak olarak kullanılan tünellerin 6 metre uzunluğunda ve bir metre yüksekliğinde olduğu bildirildi.

  Duhok İl Meclisi Üyesi ve Amedi ilçesinden Rızgar Sıtkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Amedi ilçesi ve civar bölgelerde bulunan tünellere patlayıcı maddenin döşenmesinin tek sorumlusu PKK'dır. Çünkü bulunan tüneller PKK'nın kamplarına yakın mesafededir. Bu bölgede PKK dışında hiçbir silahlı grup bulunmuyor." ifadelerini kullandı.

  Sıtkı, tünellerin bulunduğu bölgenin emniyet güçleri tarafından kontrol altına alındığını söyledi. PKK'nın bölgelerinde konuşlanmasını istemediklerini dile getiren Sıtkı, "Örgütün varlığı bölgede istikrarsızlığın ve güvensizliğin oluşmasına yol açıyor. Sadece Amedi ilçesinde 190 köy PKK'dan dolayı boşaltıldı. Bu köylerin altyapısına yaklaşık iki buçuk milyon dolar zarar verildi." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Musul'un Sincar ilçesinde de tünel kazılıyor

  Zaho Kaymakamı Botan Muhsin, "Bu tünel olayı bölge için yeni bir gelişmedir. Tünellerin niçin ve ne amaçla kazıldığını öğrenmek için soruşturma başlattık." diye konuştu.

  AA muhabirine konuşan Sincar Kaymakamı Mehma Halil, "PKK, Sincar çevresinde ve özellikle dağlarında terör örgütü DEAŞ'ın varlığını bahane ederek birçok tünel kazıyor. PKK'nin bu tünelleri sığınak olarak kullanılacağını düşünüyoruz." bilgisini paylaştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow