"Putin ayrılıkçılara desteği çekme sözü verdi"

"Putin ayrılıkçılara desteği çekme sözü verdi"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Cuma günü Paris'te Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderleri arasında varılan anlaşmanın, Ukrayna'nın ayrılıkçıların denetimindeki bölgeleri kurtarış sürecinin başladığına işaret ettiğini söyledi.

Poroşenko, başkent Kiev'de dün akşam düzenlediği basın toplantısında, Paris'te yapılan dörtlü görüşmelerde, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların geçen yıl düzenlemiş olduğu seçimlerin iptali konusunda bu gruplara çağrıda bulunma sözü verdiğini söyledi. Putin'in, Kiev yönetimi ve uluslararası kamuoyu tarafından tanınmayan bu seçimlerin iptalini sağlama konusunda kendilerine söz verdiğini ifade eden Poroşenko, Putin'in bu konuda Salı gününe kadar zamanının olduğunu, bunu sağlamadığı takdirde, sorumluluğun kendisine ait olacağını dile getirdi.


'Son 24 saat içinde 9 IŞİD hedefi vuruldu'


 


Poroşenko: Paris'te hiç bir belge imzalanmadı


Paris'te yeni hiç bir belgenin imzalanmadığını, sadece daha önceden varılmış olan anlaşmaların şartlarının yerine getirilme süresi konusunda uzlaşmaya varıldığını belirten Poroşenko, bununla birlikte, Paris'te varılan uzlaşmaların, Ukrayna'nın ülkenin doğusundaki bölgeleri geri alma sürecini başlatması anlamına geldiğini ifade etti.


Paris'te Cuma günü Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderlerinin gerçekleştirdikleri görüşmede, Ukrayna'da yeni seçim yasasının kabulu ve bu yasanın kabulünün ardından ayrılıkçıların denetimindeki bölgelerde 80 gün içinde Ukrayna yasalarına göre seçimlerin düzenlenmesi ve ardından, Rusya-Ukrayna sınırına yeniden Ukrayna askerlerinin dönmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS