Putin'den düşürülen uçak için ilk tepki

Putin'den düşürülen uçak için ilk tepki

Rusya Devlet Başkanı Putin Rus uçağının düşürülmesine sert tepki gösterdi. Putin, "Rus uçağının düşürülmesini sırtımızdan bıçaklanmak olarak yorumluyoruz. Uçak düşrüme olayının Rusya-Türkiye ilişkileri açısından ciddi sonuçlar doğuracaktır. Savaş uçağımız vurulduğunda suriye sınırının 1 kilometre içersindeydi ve kimseye tehdit oluşturmuyordu" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ürdün Kralı II. Abdullah ile buluşmasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili konuşan Putin şunları söyledi; "Türkiye Rusya'nın ABD ile bu tür olayları önlemek adına imzaladığı sözleşmeye rağmen Rus savaş uçağını vurdu. Uçağımız Suriye toprakları üzerinde Türk F16 uçağıyla 'Hava-hava' roketiyle vuruldu. Türkiye ile sınırdan 4 kilometre uzaklıkta Suriye topraklarına düştü. Uçağa ateş açıldığında 6 bin metre yükseklikte Türk sınırında 1 kilometre uzaklıktaydı. Her halükarda, Rus pilotlar ve Rus uçağı Türkiye Cumhuriyeti için hiçbir şekilde tehdit oluşturmuyordu. Bu olay sırtından bıçaklamak gibi.


Rusya Türkiye'ye sadece komşusu gibi değil dost bir ülke gibi davranıyordu. Bugün yapılan şeye kimin ihtiyacı olduğunu bilmiyorum ama, bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yoktu. Bizimle acil bir şekilde gerekli teması kurmak yerine, bildiğimiz üzere Türkiye NATO'daki partnerlerine bu konuyu görüşmek için başvurmuş. Sanki onlar bizim değil biz onların uçağını vurmuşuz."Lavrov Soçi'ye geçti


Putin, Türkiye'ye yönelik sert açıklamalarda bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov kendisiyle görüşmek için Kardeniz kıyısındaki Soçi şehrine hareket etti. Putin ile görüşmeden sonra Lavrov'un yarın Türkiye'ye gelip gelmeyeceği kesinlik kazanması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS