Son Dakika

Reza Zarrab'ın avukatından dudak uçuklatan kefalet talebi

A A

18.05.2016 - 23:00 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

New York Times muhabiri Benjamin Weiser, Reza Zarrab'ın avukatının kefalet isteği ve koşulları hakkında çok çarpıcı bilgiler verdi.

Reza Zarrab'ın avukatından dudak uçuklatan kefalet talebi

Weiser, Zarrab'ın avukatı tarafından mahkemeye sunulan teklifte 10 milyon dolar nakit ve 50 milyon dolarlık tahvilden oluşan bir kefalet bedeli önerdiğini belirtti. 

Dikkat çekici bilgiler bununla da bitmiyor.

Weiser'ın verdiği bilgilere göre, Zarrab New York'ta bir evde kalacak, GPS ile takip edilecek ve evinin kapısında 24 saat boyunca silahlı güvenlik görevlileri nöbet tutacak. 

Ancak bilgilere göre savcı Preet Bharara'nın ofisi Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman'ın bu teklifini 'yetersiz' olduğu gerekçesiyle reddetti. 

Avukatlar konuyu bir kez daha kefalet duruşmasına götürmek için başvuruda bulundu.

Ebru Gündeş vurgusu

Zarrab'ın avukatlarının ifadesine göre İran asıllı iş adamı 50 milyon dolar tutarındaki kefaletin kabul edilmesi durumunda 'uluslararası bir şarkıcı olan eşi Ebru Gündeş'in kariyerine zarar vereceği ve onun bir kaçakla evli olacağı' gerekçesiyle anlaşmanın şartlarını tereddütsüz yerine getirecek.

Emsal dava

Zarrab'ın avukatı, daha önce benzer suçlamalarla karşılaşan Çinli milyarder Ng Lap Seng için sundukları teklife yakın bir kefaletin kabul edildiğini ve aynı şartların kendileri için de geçerli olması gerektiğini ifade etti.

'Disney Dünyası'na gitmek için geldik'

Reza Zarrab'ın ifadelerinden alıntılar yapan avukat Brafman, iş adamının ABD'ye gelme nedenini 'eşi ve kızını Disney Dünyası'na götürmek' olarak açıkladığını söyledi.

 Üç ayrı ülkenin pasaportuna sahip

New York’ta mahkemeye sunulan kefalet dilekçesinde, Reza Zarrab’ın, yalnızca İran ve Türkiye değil, aynı zamanda Makedonya pasaportu sahibi olduğu da ortaya çıktı. Zarrab’ın kefaletle serbest kalması durumunda, İran, Türkiye ve Makedonya pasaportlarının, kendisinin New York’tan ayrılmasını önlemek için mahkemeye teslim edileceği, yeni bir seyahat belgesine de başvuramayacağı dilekçede belirtildi.

Zarrab’ın avukatı Brafman, müvekkilinin kendisini daha çok Türk olarak gördüğüne dikkat çekti.

Savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan ön iddianamede, Zarrab hakkında toplam 75 yıl hapis cezası isteniyor.

33 yaşındaki Zarrab, New York'un Manhattan bölgesindeki Metropolitan Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.