Rus askeri istihbarat gemisi ABD açıklarına demirledi

Rus askeri istihbarat gemisi ABD açıklarına demirledi

Rus askeri istihbarat gemisi ABD açıklarına demirledi

Trump yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in koltuğuna mal olan Rusya ile ilişkileri ABD'de mercek altındayken, Rus askeri istihbarat gemisi Viktor Leonov, New London'daki ABD donanma üssünün açığında uluslararası sulara demirledi. Faaliyetleri rahatsızlık yaratan Rus gemisiyle ilgili Donald Trump, "Bu iyi değil" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'de Trump yönetiminin Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in koltuğuna mal olan Rusya ile ilişkileri mercek altındayken, Rus askeri istihbarat gemisi Viktor Leonov, New London'daki ABD donanma üssünün açığında uluslararası sulara demirledi.

Trump istihbarat savaşı kızıştı; NSA'den tehdit: 'Hapiste ölecek'

ABC News'un haberine göre, Rus askeri istihbarat gemisi Viktor Leonov, Connecticut açıklarında 24 saat kaldıktan sonra güneye inerek Virginia eyaletindeki Norfolk yakınlarında bulunan New London'daki ABD donanma üssünün 30 mil açığında uluslararası sulara demirledi.

Trump, Flynn'in koltuğunu önerdiği amiralden ret yanıtı aldı

Rus askeri gemisinin faaliyetleri ABD basınında büyük yankı uyandırırken, yönetimin Rusya'nın istihbarat operasyonlarına karşı kayıtsız davranmaları ise eleştiri konusu oldu.

ABD'li yetkililer geminin bölgede seyir halinde olduğunu, büyük olasılıkla ABD donanmasının operasyonları hakkında istihbarat toplamaya çalıştıklarını bildirdi.

Yetkililer, 2014 ve 2015'te de benzer bir olayın yaşandığını ve bir Rus askeri gemisinin Georgia Kings Bay'deki donanma üssü yakınlarında haftalarca kaldığını hatırlattı. ABD'li yetkililer, Viktor Leonov'un Connecticut açıklarındaki uluslararası sularda sadece 24 saat kaldığını bildirdi.

ABD kara sularının kıyının 12 mil açığında son bulduğunu ve Rus askeri gemisinin uluslararası sularda seyrettiğini ifade eden yetkililer, bu durumu Soğuk Savaş dönemine benzetti.

ABD donanmasının faaliyetlerini izleyen Viktor Leonov, muharebe ve elektronik istihbarat ekipmanlarıyla donanmış bir gemi.

ABD Başkanı Donald Trump dün Beyaz Saray'daki basın toplantısı sırasında gemiye göndermede bulunarak, "Bu iyi değil" demişti. Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a "Yapabileceğimin en iyisi kıyımızın 30 mil açığındaki o gemiyi uzaklaştırmak" dediğini aktaran Trump, ancak bunun Rusya ile gelişmekte olan ilişkilerine zara vereceğini ifade etmişti.