Rus askeri istihbarat şefinin ölümünde "Türkiye parmağı" iddiası

Rus askeri istihbarat şefinin ölümünde "Türkiye parmağı" iddiası

Moskova'da geçen kalp krizi geçirerek ölen Rus askeri istihbarat örgütü GRU'nun şefi İgor Sergun'un ölümüne ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Daha önce gerçekte Moskova'da değil Lübnan'da öldürüldüğü öne sürülen Sergun'un ölümünde, bu kez Türkiye'nin "parmağı olabileceği" iddia edildi.

Lübnan'da yayımlanan El Ahbar gazetesi, geçen Ocak ayında Moskova'da kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği açıklanan Rus askeri istihbarat örgütü GRU'nun başkanı İgor Sergun'un ölümünde Ankara'nın parmağı olabileceğini ileri sürdü.


Rusya askeri istihbarat teşkilatı başkanı öldü


Gazete, Londra'daki bir diplomatik kaynağa dayanarak, Rus askeri istihbarat şefi İgor Sergun'un, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Arap ve Ortadoğulu istihbarat yetkililerinin ortaklaşa planladıkları gizli bir operasyonla Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta öldürüldüğünü iddia etti.


İsrail istihbaratında değişim


Moskova, Sergun'un 3 Ocak'ta Moskova'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini açıklamıştı.


Gölge CIA olarak nitelenen Stratfor adlı düşünce kuruluşu ise, olaydan birkaç gün sonra Sergun'un 3 Ocak'ta Moskova'da değil, 1 Ocak'ta Lübnan'da öldüğünü ya da öldürüldüğünü iddia etmişti.


CIA'den Türkiye'ye canlı bomba istihbaratı


El Ahbar'a göre aynı diplomatik kaynak, Moskova'nın Ankara'ya karşı tutumunun daha da sertleşmesine yol açtığını ileri sürdü.


2014 Mart'ında Kırım'ın rusya tarafından ilhak edilmesinde büyük payı olduğu belirtilen Sergun'un ölmeden üç hafta önce, Putin tarafından Beşşar Esad'ın görevden çekilmesini talep etmek üzere bölgeye gönderildiği öne sürülmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS