Rus askerleri Çernobil'den çekiliyor

Rus askerleri Çernobil'den çekiliyor

Rus askerleri Çernobil'den çekiliyor

Rus askerleri, Ukrayna’da bir aydan fazla süredir kontrol altında tuttukları Çernobil Nükleer Santrali'nden çekilmeye başladı. Pentagon, Rusya’nın, Kiev çevresindeki güçlerinin yüzde 20’sini kaydırdığını duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Euronews'in haberine göre; Ukrayna Nükleer Ajansı (ENERGOATOM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgalinin ilk günü olan 24 Şubat’ta Çernobil’in kontrolünü ele geçiren Rus birliklerinin buradan çekilmeye başladığı aktardı.

Açıklamada, birliklerin önemli bir kısmının Belarus sınırına gittiği, Çernobil Nükleer Santrali'nde çok az sayıda Rus askerinin kaldığı bildirildi.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 110 kilometre uzaklıkta bulunan Çernobil Nükleer Santrali, savaşın başladığı ilk gününde Rus askerlerinin kontrolüne geçmişti.

Pentagon: Rusya, Kiev çevresindeki güçlerinin yüzde 20’sini kaydırdı
Bu arada ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, son 24 saatte Rusya’nın, Ukrayna'nın başkenti Kiev’in kuzeyindeki güçlerinin yüzde 20’sini başka bölgelere kaydırmak üzere çektiğini açıkladı.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Kirby, Rusya’nın Kiev’in çevresine konuşlandırdığı kuvvetlerinden bazılarının Belarus’a doğru çekildiğini söyledi.

Kirby, "Son 24 saat içinde Rusya’nın Kiev çevresine konuşlandırdığı askerlerinin ve taktik taburlarının küçük bir kısmını kaydırmaya başladığını gördük. Yaklaşık yüzde 20’sini." dedi.

Çekilen güçlerin geldikleri üslere dönmediklerini belirten Kirby, "Ruslar gerilimi düşürme konusunda samimi ise bunu iddia ediyorlar, o çekilen askerleri kendi garnizonlarına gönderirlerdi. Ama bunu yapmıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, bahsi geçen yüzde 20’lik askerin Gostomel civarından çekildiğini belirtirken, bazı Rus güçlerinin Çernobil civarından da çekilmeye başladığını gördüklerini kaydetti.

Rus ordusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i askeri operasyonlar konusunda yanlış yönlendirdiği iddiasına da yanıt veren Kirby, bu iddialarla he fikir olduklarını ancak bu konuda istihbarat detaylarına girmeyeceğini söyledi.