hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye açıklaması

  Rusya Dışişleri Bakanlığından Türkiye açıklaması
  expand

  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, ''Türkiye, uçak düşürülmesi olayının tekrarlanmayacağını garanti etmeli'' dedi. Türkiye'den yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı, ''Rusya, Türk hava sahasını bir kez daha ihlal etmeyeceğinin garantisini versin'' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alexei Meshkov, Türkiye'nin Suriye sınırında düşürdüğü Rus savaş uçağı nedeniyle Rusya'ya tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

  Meshkov RIA haber ajansında yer alan açıklamalarında ayrıca, benzer olayların yaşanmaması için Türkiye'nin garanti vermesi gerektiğini ifade etti.

  Türkiye'den yanıt

  Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç düzenlediği basın toplantısında Rusya’dan gelen açıklamalara cevap verdi.

  Bilgiç, Rusya’dan gelen “Türkiye bir kez daha Rus savaş uçağı düşürmeyeceğinin garantisini versin” açıklamasına “Rusya, Türk hava sahasını bir kez daha ihlal etmeyeceğinin garantisini versin” sözleriyle cevap verdi.

  Bilgiç ayrıca Rusya'nın istediği unsurların (tazminat, özür, pilotların cezalandırılması) karşılanmasının mümkün olmadığını vurguladı.


  Cuma günü New York'ta Suriye toplantısı yapılacak. O toplantıya hem Rus Dışişleri Bakanı hem de Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dışişleri sözcüsünün açıklamasına göre iki bakan arasında planlan görüşme yok.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow