Putin'den diplomasi atağı: Esad, Kral Selman ve Ruhani ile görüştü

Putin'den diplomasi atağı: Esad, Kral Selman ve Ruhani ile görüştü

Putin'den diplomasi atağı: Esad, Kral Selman ve Ruhani ile görüştü

Rusya lideri Putin, ABD ile varılan Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasının ardından diplomasi atağına kalktı. Putin bugün önce Suriye lideri Esad, ardından da Suudi Arabistan Kralı Selman ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerden IŞİD, El Nusra ve BM Güvenlik Konseyinin terör örgütü saydığı gruplarla mücadeleye devam ve ateşkesin işlemesi için ortak çalışma üzerine anlaşma çıktı.

Kremlin Rusya lideri Putin'in, ABD ile Suriye'de çatışmaların durdurulmasına ilişkin varılan anlaşmaya ilişkin yaptığı bir dizi görüşmeyi duyurdu.

John Kerry'den Esad ve Suriye ile ilgili flaş açıklamalar

Rus lider Putin'in telefonla görüştüğü ilk isim, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dı. Putin, Esad ile ateşkes anlaşmasını görüştü.

ABD Dışişleri Sözcüsü Türkiye'ye 7 kez top atışlarını kesme çağrısı yaptı

Kremlin, Esad'ın ateşkesin uygulanmasına hazır olduklarını teyit ettiğini duyurdu. Görüşmede, IŞİD, El Nusra Cephesi ve BM Güvenlik Konseyi terör örgütleri listesinde yer alan diğer örgütlere karşı mücadelenin süreceği vurgusu yapıldı.

Putin daha sonra da Suudi Arabistan Kralı Selman ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Putin, Krala ateşkes anlaşmasının detaylarını aktardı. Kremlin, Suudi Kralının, Rusya ve ABD arasında varılan anlaşmadan memnuniyet duyduğunu ve ateşkesin işlemesi için Rusya ile ortak çalışmaya hazır olduğunu söylediğini duyurdu. İkili görüşmede Suriye konusunda bağlantıda olmayı sürdürecekleri konusunda da anlaştı.

Putin'in bir sonraki görüştüğü isim ise, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani oldu. Putin, Ruhani ile telefonla görüştü ve ateşkes anlaşmasını ele aldı. İkili, görüşmede Suriye krizinin çözümünde ve IŞİD'e karşı mücadelede ortak hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

İran lideri Ruhani ile görüşmesinin ardından da Putin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü ve Ortadoğu meselelerini ele aldı.

Kremlin'den ayrıca ABD ile ilişkilerine dair de bir mesaj geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya ve ABD'nin Suriye'deki işbirliğinin Moskova ve Washington arasında karşılıklı güvenin inşasına katkıda bulunduğunu kaydetti.

Putin ayrıca Suriye'deki ateşkes anlaşmasının görüşüldüğü Rusya Güvenlik Konseyi toplantısına katıldı. Konsey üyeleriyle ateşkesin uygulamasına ilişkin izlenecek yolu ele alan Putin, Esad, Kral Selman ve Ruhani ile yaptığı görüşmeleri aktararak fikir alışverişinde bulundu.