Son Dakika

"Rusya Türk yolculara zorluk çıkarıyor" iddiası

A A

25.11.2015 - 16:58 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Suriye Sınırda düşürülen Rus savaş uçağının ardından Rusya'nın Türklere pasaport kontrollerinde zorluk çıkardığı öne sürüldü.

"Rusya Türk yolculara zorluk çıkarıyor" iddiası

Moskova'dan gelen bazı Türk yolcular Rus pasaport polislerinin soru sormaya başladığını belirtirken bir Türk yolcuda özellikle uçağa geç gönderildiğini söyledi.

Moskova'dan Türkiye'ye seyahat eden Türk yolcuların bir kısmı da her şeyin normal olduğunu anlattılar.

Bugün öğle saatlerinde Moskova'dan Aeroflot Havayolları uçağı ile gelen Mehmet Şerif Yıldız, “3 gündür Moskova'daydık. Dönüşte bize zorluk gösterdiler. Bizim pasaportumuzu aldılar, dışarıya çıkardılar. Uçağa zor yetiştik. Düğün için gitmiştik. Bize sıkıntı var dediler, beklettiler. Soru sormadılar incelediler Türk olduğumuzu söyledik “ dedi .

Emrullah Demir ise, “ Samara'dan geliyoruz. Moskova'da da Samara'da sorun yaşamadık. “ diye konuştu.

Moskova'dan gelen bir diğer yolcu Abdullah Poyraz ise, "Tekstil işi ile uğraşıyorum. 12 yıldır gelip gidiyorum. Bakış açıları daha farklı. Nerede yaşadığımı, beni davet edeni soruyor, ne iş yaptığımı ve dönüş zamanını soruyorlar. Sona bırakma durumu olmadı. 14'ünde geri dönüşüm var. Dönüş nasıl olacak diye düşünüyorum. Halk bir yanlışlık var diyor “ ifadesini kullandı.

Pekin-Moskova-İstanbul uçuşu yapan Hacer Tercanlı, “Öğrenciyim. Aktarmalı Pekin'den geliyorum. Çok fazla güvenlik önlemi vardı. Pekin'de de vardı. Özellikle Türk yolcularına yönelik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ben sıkıntı yaşamadım“ dedi.

Bu arada Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'un Rus vatandaşlarına Türkiye'ye gitmeme çağrısı yapmasına rağmen gelen Rus yolcular da vardı. Rus yolcular konuşmamayı tercih ettiler. Putin'in uçağın düşürülmesinin ardından “Gerekli önlemi alacağız" demesi sonrasında Moskova kaynaklarının verdiği bilgiye göre Rusya tek taraflı olarak vizesiz giriş çıkışı iptal etmesi bekleniyor.