Rusya ve Esad'ın yeni hedefi

Rusya ve Esad'ın yeni hedefi

Rus savaş uçakları ve Esad güçleri Halep merkezdeki muhalifleri çevrelemek için saldırıları sürüyor. Geçen hafta Halep merkezdeki rejim güçleri, Rusya'nın hava şemsiyesinde muhaliflerin Türkiye sınırı ile temasını sağlayan koridoru yararak, batıda muhalif kuşatmasındaki Nubul ve Zehra beldelerine ulaşmıştı. Böylece Halep merkezin Türkiye ile insani yardım koridoru kapanmıştı.

Rejim güçlerinin şimdiki hedefi ise, Halep şehir merkezindeki muhaliflerin İdlib'le bağlantıyı sağladıkları Kastillo-Anadan yolunu ele geçirerek merkezdeki muhalifleri tamamen kuşatmak. Bunun için Rus uçakları dünden bu yana merkezin kuzeyindeki Firdevs, Salihin, Kellese, Amiriye ve Şeyh Said mahallelerini ve Anadan ilçesiyle ilçenin güneyindeki Kafr Hamra mahallesini bombalıyor.


BM'den Türkiye'ye 'sınırı aç' çağrısı


Suriye ordusu Türkiye sınırına ilerliyor


Dün Rus uçaklarının Kellese ve Kafr Hamra mahalleleriyle Anadan ilçesinde yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 10 sivilin hayatını kaybetmiş, 20 sivil yaralanmıştı.


Halihazırda Halep'in kuzeyinde muhaliflerin elinde bulunan son noktalar Azez ve Mare ilçeleri ile Tel Rıfat beldesinden oluşuyor.PYD de ilerliyor


Diğer yandan Halep'te Esead güçlerinin hakimiyetindeki bölgenin Türkiye sınırı ile arasında kalan alan, PKK'nın suriye kolu PYD'nin de tehdidi altında.


Dün PYD'ye bağlı güçler, Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranaz köyünü ele geçirerek, Azez ile Tel Rıfat arasındaki bağlantıyı kesti.


Yerel Koordinasyon Komitesi'nin önceki gün yaptığı açıklamada, Esad ordusu yetkilileri ile PYD'ye bağlı SDG liderlerinin Afrin'de bir araya gelerek, Azez'e 6 kilometre mesafede muhaliflerin elindeki Miniğ askeri havaalanına düzenlenecek operasyonda ortak hareket etmek için anlaştıklarını duyurmuştu.


2013'ten beri muhaliflerin elinde bulunan Azez'in güneyindeki Miniğ havaalanı, Halep'in kuzeyindeki son kalelerinden biri olarak biliniyor.


Yerel kaynaklar, Rusya'nın PYD'ye destek verirken Esad yönetimini de bu işbirliğine kattığını, rejim otoritesinin PYD tarafından kabul edilmesinde ısrarcı davrandığını bildiriyor. Rusya, Afrin civarındaki PYD güçleriyle koordinasyonu, burada Hizbullah milislerinin de bulunduğu ortak operasyon odasından yönetiyor.


Rusya ve Esad saldırılarının sebep olduğu göç dalgası sürüyor


Rusya'nın geçen hafta Halep'te şiddetlenen hava bombardımanları ile Beşşar Esad rejiminin artan saldırılarından kaçan yaklaşık 70 bin kişi güvenli yerlere göç etmişti. Azez'e doğru göç edenlerden yaklaşık 10 bin kişi halihazırda Kilis'in karşısındaki Azez ilçesinde Bab-ı Selam sınır kapısında bekliyor. Bu kapı, Türkiye tarafındaki Öncüpınar sınır kapısının karşısında bulunuyor. Türkiye ve insani yardım kuruluşları sınır hattındaki sivilleri aynı bölgede kurulan
kamplara yerleştirmeye devam ediyor.


Halep-Türkiye insani koridorunun kapanması üzerine, Rusya ve Esad'ın saldırılarına daha fazla hedef olmaktan korkan yaklaşık 30 bin kişi, Anadan ilçesi, Hırreteyn, Beyyanun ve Kefer Hamra'dan Halep'in batısına yönelmiş durumda.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS