Rusya'daki Sarrac ve Hafter görüşmesinin perde arkası

Video: Rusya'daki Sarrac ve Hafter görüşmesinin perde arkası

Sarrac ve Hafter arasındaki görüşmede neler yaşanacak, son durum ne? Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu CNN TÜRK canlı yayınında son gelişmeleri aktardı.

Rusya'daki Sarrac ve Hafter arasındaki görüşmelerde neler yaşanacağı belirsizliğini koruyor. Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu kritik görüşmedeki ana maddeler ve son durumu CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.


Hacıoğlu Rusya'daki Sarrac ve Hafter arasındaki görüşmelere ilişkin programı Rus tarafının da tam olarak bilmediğini belirtirken, ikilinin Moskova'da nasıl bir atmosferde bir araya geleceklerini programın gidişatının belirleyeceğini ifade etti. Hacıoğlu ayrıca, anlaşmanın imzalansa da problemlerin bir çırpıda çözülemeyeceğine de vurgu yaptı.


İşte Hacıoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar;


"Önce Türkiye ve Rusya heyetleri bir araya gelecek görüşecek. Ardından Hafter ve Sarrac'ın bu ikiliye katılması ve Türkiye - Rusya gözetiminde ikili tarafların görüşmelerin gerçekleşmesi bekleniyor. Rusya büyük bir beklenti içinde değil. Rusya için, 4 yıl sonra tarafların görüşmesi önemli. Yine Rusya tarafı bu görüşmeyi kısa olmayan bir yolun başlangıcı olarak tarif etmekte. Sanırım bir çerçeve ateşkes anlaşması yapılacak ve buna uyulması da birçok faktöre bağlı aslında. Ancak şunu anlamak gerek, Sarrac ve Hafter barış anlaşmasını imzalayacak. Ancak problemlerin bir çırpıda çözülemeyeceği vurgusu var. Kalıcı bir çözüm Rusya'dan beklenmemeli, bunun ilk adım olduğu vurgusu var."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS