Son Dakika

Rusya'dan ilk açıklama: "Havasahası ihlali olmadı"

A A

24.11.2015 - 12:14 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: CNN TÜRK Haber Merkezi

Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık, Rus uçağının vurulduğunu doğruladı, havasahası ihlali olmadığını savundu. Kremlin sözcüsü "Rus savaş uçağının Suriye'de düşürülmesi çok ciddi bir olay ama bir sonuca varmak için henüz erken" dedi. Putin de Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Rusya'dan ilk açıklama: "Havasahası ihlali olmadı"

Bakanlık açıklamasında uçağın 6 bin metre yükseklikte seyrettiği, karadan ateşle vurulduğu belirtildi. Açıklamada "Rus uçağının tüm uçuş boyunca Suriye havasahasında oldugunu kanıtlayabiliriz" denildi. Hava sahası ihlali olmadığı savunuldu.

Açıklamada, 2 pilotun paraşütle atladığı doğrulandı ancak akıbetlerinin belli olmadığı ifade edildi.

Kremlin Sözcüsü: Değerlendirme yapmak için erken

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye sınırında angajman kurallarını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağına ilişkin değerlendirme yapmak için erken olduğunu söyledi.

Peskov, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun çok ciddi bir olay olduğunu belirterek, "Resmin tamamını görmeden herhangi bir yorumda bulunmak, varsayım ve değerlendirme yapmak için erken. Bu nedenle sabırlı olmak gerekiyor. Bu çok ciddi bir olay, ancak tam bilgiye sahip olmadan bir şey
söylemek mümkün değil ve bu yanlış olurdu" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığından uçağın düşme nedenine ilişkin kesin açıklama yapılmadığını aktaran Peskov, "Biz uçağın Suriye hava sahasında olduğunu kesin olarak biliyoruz. Savunma Bakanlığının açıklamasında 'muhtemelen vuruldu' ifadesi kullanılıyor" diye konuştu.

Peskov, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uçak olayıyla ilgili Rusya Güvenlik Konseyini topladığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını" belirterek, Putin'in bugün Soçi'de Ürdün Kralı Abdullah ile yapacağı görüşmede bu konuya değinebileceğini kaydetti.

Genelkurmay Başkanlığınca, Türk hava sahasını ihlal eden uçağa, beş dakika içinde 10 kez ikaz edilmesinin ardından, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki F-16 tarafından müdahalede bulunulduğu açıklanmıştı.

Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Su 24 tipi Rus uçağının, Türkhava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü açıklamıştı.

Putin Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı

Türkiye-Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.