Son Dakika

Rusya'dan Türkiye ve Suudi Arabistan açıklaması

A A

16.02.2016 - 11:31 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Siyamend Kaçmaz/Moskova-DHA

Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, "Türkiye ve Suudi Arabistan hükümetinin eylemlerini dikkatle takip ediyoruz. Rusya Savunma Bakanı'nın da söylediği gibi; Türkiye, Suriye'yi işgal elde etmek için belirli askeri hazırlıklar içerisindeymiş gibi görünüyor" dedi.

Rusya'dan Türkiye ve Suudi Arabistan açıklaması

Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Yunanistan'da gazetecilerle bir araya geldi.

Rus haber ajansı Ria Novosti'nin verdiği haberde Puşkov şöyle konuştu: "Türkiye'nin IŞİD ile bağlantıları olduğunu biliyoruz. O da artık kendi pozisyonlarını kaybediyor. Aynısı Suudi Arabistan'ı da endişelendiriyor, onun müşterileri yani Suudi Arabistan'ın desteklediği ve finanse ettiği radikal İslami örgütlenmeler geriye çekiliyor. Suudi Arabistan ve Türkiye şu anda silahlı muhaliflere kendi pozisyonlarını bir daha düzeltemeyecek şekilde zarar verilebilecek kırılma noktası olduğunu düşünüyorlar.

Moskova'dan Birleşmiş Milletler'e Türkiye hamlesi

İran'dan Türkiye'ye Suriye uyarısı

Dışişleri Bakanlığı: "Açık bir savaş suçudur"

Bununla birlikte Suudi Arabistan'ın savaşa hazır kendi ordusu yok. Suudi Arabistan'ın şu anda Suriye'yi askeri işgal tehditlerinin ne derece ciddi ne derece blöf olduğunu söylemek zor. Ama onların dediği gibi 100 bin asker göndermek gibi bir imkanları yok. Şimdilik tehditler üzerinden durumu etkilemeye çalışıyor olabilir. Türkiye'ye gelirsek, bize göre Erdoğan, birçok konuda ön görülemez bir siyasetçi olduğu için tahmin yürütmek zor. Böyle bir askeri operasyonun nasıl yaşanacağını düşünmek zor çünkü bu durumda Türk askerleri ile Kürtler arasında askeri eylemlerin başlaması kaçınılmaz olacak, fakat Kürtler şu anda ABD'nin Suriye topraklarındaki ana ve neredeyse tek müttefikleri. Bu zaten ciddi olan durumu daha da zorlaştıracak. "

AB'nin Türkiye'ye etki etme imkanını yorumlayan Puşkov, Avrupa'nın Erdoğan ve Türkiye'ye yaklaşımının şüpheci olduğunu belirterek "Avrupa'nın bazı ülkeleri açık açık Türkiye'nin hiçbir zaman AB üyesi olmayacağını söylüyor. Özellikle Paris bunu söyledi" dedi.

Puşkov, "Türkiye'nin Su-24'ü vurduğu zamanki eylemleri NATO'da ciddi eleştirilere maruz kaldı. Resmi olarak NATO dikkatli bir şekilde müttefikini destekledi.

Türkiye NATO'nun ve ABD'nin Yakın Doğu'daki güçlü ülkesi. İncirlik'teki üs ABD'nin bölgedeki operasyonları için kilit derecede önemli" diye konuştu.