Son Dakika

Rusya'dan Türkiye'nin iddiasına yanıt: "Planlanmış provokasyon!"

A A

01.02.2016 - 18:15 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Siyamend Kaçmaz/Moskova-DHA

Türkiye'nin "Rus savaş uçağı sınırımızı ihlal etti" iddiasına Rusya Savunma Bakanlığı Temsilcisi'nden tepki geldi. İgor Konaşenkov "Türkiye'nin gösterdiği histeri sadece sesli propaganda değil aynı zamanda planlanmış provokasyondur" dedi.

 Rusya'dan Türkiye'nin iddiasına yanıt: "Planlanmış provokasyon!"

Rusya Savunma Bakanlığı Temsilcisi İgor Konaşenkov, Türkiye'nin Rus Su-34 uçağının Suriye-Türkiye sınırını ihlal ettiğine ilişkin hiçbir veri sunmadığını ileri sürdü.

Konaşenkov, Rusya Savunma Bakanlığı'nın dikkatli bir şekilde Türkiye'nin suçlamalarının ardından gelişen durumları ve NATO ve Pentagon resmi temsilcilerinin açıklamalarını takip ettiğini belirtti.

Rus haber ajansı Ria Novosti'de yer alan habere göre Konaşenkov açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Ankara'yı bu konuda desteklemek için yapılan açıklamaların hızına ve şemasına dikkatinizi çekmek isterim. Nedense NATO ve Pentagon'da herkes herşeyi hemen anladı. Fakat hiçbir veri elimizde yok, ne bölge, ne yükseklik ne de cismin havadaki hızı. Ankara bunları yayınlamadı."

Bu olaya ilişkin somut verilerin sadece bu olayı ortaya atanların hayallerinde var olduğunu belirten Konaşenkov, "Türk radarları nasılsa uçağın markasının Su-34 olduğunu hemen saptamış" dedi.

Konaşenkov, Suriye'nin kuzeyinde hükümetin silahlı kuvvetlerine ait hava savunma sistemlerinin ve Rus S-400 kompleksinin günün 24 saati hava sahasını kontrol ettiğini söyledi. Savunma Bakanlığı temsilcisi şu şekilde devam etti:

"En dikkatli şekilde geçtiğimiz günlere ait Suriye'nin kuzeyindeki uçuşlara ilişkin verileri kontrol ettik. Şunu belirteyim ki sadece bizim uçaklarımızın verilerini değil. Rus Hava Kuvvetleri'nin uçakları hiçbir şekilde Suriye-Türkiye sınırını ihlal etmemiştir. Bu bir gerçektir.

Türk temsilcilerinin açıklamalarına rağmen, ne diplomatik ne de başka kanallardan bu konuya ilişkin veriler sunulmamıştır. Türkiye'nin gösterdiği histeri sadece sesli propaganda değil aynı zamanda planlanmış provokasyondur."