Salih Müslim'den Barzani'ye "Biz kardeşiz" mesajı

Salih Müslim'den Barzani'ye "Biz kardeşiz" mesajı
PYD Eş Başkanı Salih Müslim

PKK'nın Suriye kolu olarak kabul edilen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşeceği iddialara ilişkin, "Biz kardeşiz, her şey olumlu, neden olmasın. İnşallah Sayın Barzani'den davet gelirse katılacağım" dedi.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, Barzani ile yapacağı görüşme ile ilgili olarak, "Biz de görüşmeye hazırlanıyoruz. İnşallah yeni gelişmeler olacak. Böyle bir görüşme olabilir" diye konuştu.


Şimdiye kadar kendisine Barzani tarafından bir davet gelmediğini aktaran Müslim, "Ben de gelişmeleri medya üzerinden takip ediyorum. Herhalde bir davet gelir. Biz kardeşiz, her şey olumlu, neden olmasın. İnşallah Sayın Barzani'den davet gelirse katılacağım" şeklinde konuştu.


Bu arada Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de Erbil'deki Barzani-Müslim toplantısına katılacakları ileri sürüldü.


Salih Müslim'in, 23 Ekim 2013 tarihinde Peşhabur Sınır Kapısı'nda Irak'ın Kürt bölgesine alınmamasıyla IKBY hükümetiyle PYD arasında başlayan gerginlik, son günlerde tansiyonu düşürmeye yönelik mesajların verilmesiyle yumuşamaya başladı.


IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Salih Müslim'in, Erbil'e alınmamasına ilişkin, "Salih Müslim'in Kürdistan'a gelmesi çok zor bir durum değildir. Bize göre bu sorun çözülebilir" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS