hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Satrançta büyük kriz! Hile suçlaması

  Satrançta büyük kriz Hile suçlaması
  expand

  Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncuları arasında gösterilen Magnus Carlsen, rakibi Hans Niemann'ı hile yapmakla suçladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Euronews'in haberine göre; Carlsen, Twitter'da 19 yaşındaki Amerikalı rakibi Niemann'ın "yakın zaman önce hile yaptığını" iddia etti.

  Niemann ise Carlsen'in suçlamalarına kamuoyu önünde yanıt vermedi.

  31 yaşındaki Norveçli Carlsen, iki hafta önce St. Louis'deki Sinquefield Kupası'nda Niemann'a yenildi ve turnuvadan çekildi. Carlsen daha sonra geçen hafta çevrimiçi Julius Baer Generation Cup'ta Niemann'a karşı oynadığı bir oyunu sadece bir hamle yaptıktan sonra bıraktı.

  Carlsen, Twitter gönderisinde Niemann ile ilgili, "Sinquefield Kupası'ndaki oyunumuz boyunca gergin ve hatta tamamen oyuna konsantre olmadığı izlenimini edindim. Kritik pozisyonlarda beni geride bıraktı. Bu oyun bakış açımı değiştirmeme katkıda bulundu.” dedi.

  Niemann'ın hile yaptığına dair hiçbir kanıt sunmayan Carlsen, onunla "satranç oynamaya istekli olmadığını" kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Niemann daha önce 12 ve 16 yaşındayken çevrimiçi satranç oynarken hile yaptığını kabul etmişti.

  Carlsen, “Hile konusunda bir şeyler yapmalıyız. Geçmişte defalarca hile yapmış insanlara karşı oynamak istemiyorum, çünkü onların neler yapabileceklerini bilmiyorum." dedi.

  "Kanıt sunulursa araştırırız"

  Uluslararası Satranç Federasyonu Başkanı Arkady Dvorkovich, Carlsen'in suçlamalarından üç gün önce yayınlanan bir bildiride hile konusunu araştırma sözü verdi. Yönetim organının Carlsen'in "hilenin satranca verdiği zararla ilgili derin endişelerini" paylaştığını belirten Dvorkovich, "yeterli kanıt sunulması halinde olayları araştırmaya hazır olduğunu" söyledi.

  Bu arada Dvorkovich, Carlsen'in bir hamleden sonra oyundan ayrılma davranışıyla ilgili, "Dünya şampiyonunun, oyunun küresel bir elçisi olarak görüldüğü için, statüsüne bağlı ahlaki bir sorumluluğu olduğuna kuvvetle inanıyoruz." dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow