Son Dakika

Savcının ölümündeki şüpheye ilişkin ilk açıklama

A A

20.05.2016 - 10:50 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Arjantin'in en kanlı terör saldırısını soruştururken, şüpheli bir şekilde ölen Savcı Alberto Nisman, intihara zorlanmış olabilir. Açıklamayı savcının ölümünü soruştururken görevden alınan meslektaşı Viviana Fein yaptı. Fein, soruşturma kanıtlarını kongrede sunmasına 1 gün kala ölen Nisman'ın, istihbarat şefi ve eski Genelkurmay Başkanından aldığı telefonlara işaret etti.

Savcının ölümündeki şüpheye ilişkin ilk açıklama

Arjantinli savcı Alberto Nisman'ın 1,5 yıl önce yaşamını yitirmesine dair konuşan soruşturmanın eski savcılarından Viviana Fein, ilk kez, kendisini öldürmeye zorlanmış olabileceğini söyledi.

O savcı, Devlet Başkanını tutuklamaya hazırlanıyormuş

Yerel La Red radyosuna açıklamalarda bulunan ve daha önce Nisman'ın intihar ettiği yönünde görüş bildiren Fein, soruşturmadan alındığı aralık ayından bu yana ilk kez bu ihtimali dile getirdi. Fein, Nisman'ın eski istihbarat şefi Antonio Stiuso ve eski Genelkurmay Başkanı Cesar Milani de dahil olmak üzere 18 Ocak 2015 günü 6 ya da 7 kişiden rastgele telefonlar aldığını hatırlattı. Nisman soruşturmasının eski savcısı, bu telefon aramalarının gerçekleştiği gün Nisman'ın kendi apartman dairesinde başından vurulmuş halde bulunduğunu vurguladı.

Gazeteci ülkeyi terk etti

Radyo programındaki açıklamalarında Fein, "Bu çaptaki kişilerin ölümüyle aynı günde sürekli onunla konuşmalarını manidar buluyorum" ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı hakkında soruşturma açan savcı ölü bulundu

Nisman, AMIA saldırısını soruşturuyordu

Özel savcı Alberto Nisman, başkent Buenos Aires'teki Arjantin Yahudi Derneği'ne (AMIA) 1994 yılında düzenlenen bombalı saldırıya dair soruşturmayı yürütüyordu. Arjantin tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçen AMIA saldırısı nedeniyle 85 kişi hayatını kaybetmiş, 300'den fazla kişi yaralanmıştı. Savcı Nisman, saldırıya dair 10 yıl süren bir soruşturma yürütmüş ancak saldırının arkasında kimlerin bulunduğu açıklığa kavuşturulamamıştı.

Nisman, saldırıdan İran'ı sorumlu tutuyordu

Arjantinli savcı, saldırının arkasında İran istihbaratının olduğunu ve bombalama eyleminin Hizbullah tarafından gerçekleştirildiğini belirtiyordu. Nisman, İranlı üst düzey yetkililerin saldırıda rol aldığının ortaya çıkmasını engellediği iddiasıyla eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner hakkında 350 sayfalık bir rapor hazırlamıştı. Bu soruşturma sürecinde Nisman, iki ülke arasındaki ekonomik çıkarlar nedeniyle, "bir cezasız bırakma anlaşmasının yapıldığını açıklığa kavuşturan telefon kayıtlarına ulaştığını" iddia ediyordu. Bu anlaşmaya göre İran, Arjantin'e ucuz petrol satabilecek, Arjantin de İran'a tahıl ve silah verecekti.

Nisman yeni bulgularını açıkladıktan 4 gün sonra, suçlamalarını kanıtlarıyla kongreye duyurmadan bir gün önce ölü bulunmuştu.