Sergey Lavrov Tahran'da

Sergey Lavrov Tahran'da
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ruhani hükümetinin işbaşına gelmesinden sonra ilk kez Tahran'a gitti. Ayrıca nükleer anlaşmaya da Devrim Muhafızları'ndan tepki geldi.

Lavrov, Cumhurbaşkanı Ruhani ve mevkidaşı Zarif'le görüştü. Görüşmelerde Suriye krizi ve nükleer işbirliği masaya yatırıldı.

Lavrov, önce İran Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından kabul edildi, ikilinin görüşmesinde ikili ilişkiler ve Suriye krizi ele alındı.

Ardından mevkidaşı Cevad Zarif'le basın toplantısı düzenleyen Rus Dışişleri Bakanı, İran'ın Suriye krizinde olumlu bir rol oynayabileceğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Rusya'yla Suriye'de askeri bir çözüm olamayacağı konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

Rusya ile nükleer işbirliğine devam

Buşehr'deki reaktörde olduğu gibi Rusya'yla nükleer işbirliğine devam edeceklerinin altını çizdi.

Devrim Muhafızlarından tepki

Öte yandan, Batı'yla nükleer anlaşmayı gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye Devrim Muhafızlarından tepki gelmeye devam ediyor. Pasdaran lideri Muhammed Caferi, "Devlet idaresi batı etkisi altında" yorumunu yaptı.

İran nükleer anlaşmayı gerçekleştirdi, iç siyasette ılımlı bir değişim dalgası içine girdi. Ancak rejimdeki muhafazakarlar durumdan rahatsız. Devrim Muhafızlarının lideri Caferi'den İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye üstü kapalı eleştiri geldi. Caferi, "Ülkedeki askeri ve idari sistem değişmedi ancak Batı etkisi altında girdi" dedi, "Köklü bir değişim gerek" yorumunu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı, seçildikten sonra Devrim Muhafızlarının siyasette yer almaması gerektiğini söylemişti.

"Sessiz kalmamız beklenmesin"

Caferi'den bu yoruma da bir cevap geldi. Devrim Muhafızı lideri, "Devrime en büyük tehdit siyasi alandayken muhafızların sessiz kalması beklenmesin" açıklamasını yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS