Sınır ötesinde kullanılan oylar Ankara'ya getiriliyor

Sınır ötesinde kullanılan oylar Ankara'ya getiriliyor

Yurt dışında yaşayan vatandaşların 1 Kasım'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için bulundukları ülkede kullandıkları oy pusulaları, diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getiriliyor.

Bilim insanları 'Hunza Türkleri''nin sırrını araştırıyor


Türkiye, 26. Dönem Parlamentosu'nun üyelerini belirlemek üzere 1 Kasım'da sandık başına gitmeye hazırlanırken, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin 8 Ekim'de başlayan oy verme işlemi sona erdi. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 2 milyon 899 bin 59 kişinin 1 milyon
160 bin 38'i, 54 ülke ve 113 temsilcilikte oy kullandı. Bulunduğu ülkede bu sürede oy kullanamayanlar, 1 Kasım'a kadar 33 gümrük kapısında oy verebilecek.


THY'den 3 uçak kiralandı


Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı saklama kurulları, oy pusulalarını yine siyasi parti temsilcilerinin de içinde bulunduğu ulaştırma komisyonlarına teslim ediyor. Avrupa'da bulunan 33 temsilcilikte kullanılan pusulalar, YSK'nın Türk Hava Yollarından (THY) kiraladığı 3 uçakla siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu komisyon gözetiminde Türkiye'ye taşınacak.


Uçaklarda komisyonların dışında Dışişleri Bakanlığı ve YSK görevlileri de bulunacak. Üç uçakta toplam 28 görevli yer alacak. Diğer 80 temsilcilikteki kullanılan oy pusulaları ise diplomatik kuryeler ile Türkiye'ye getirilecek. 


Uçaklardan birinin bu akşam saatlerinde, diğer ikisinin ise gece yarısından sonra Türkiye'de olması bekleniyor. Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'na getirilecek oy pusulaları, 1 Kasım akşamı, tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS