hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sırbistan-Kosova hattında gerilim! Ordu sınıra konuşlandı

  Sırbistan-Kosova hattında gerilim Ordu sınıra konuşlandı
  expand
  KAYNAKİHA

  Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Kosova’daki durumun oldukça zorlu olduğunu aktararak Sırbistan ordusunun Kosova sınırı yakınlarında konuşlandırıldığını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sırbistan’da bugün toplanan Ulusal Güvenlik Konseyi oturumunda ordunun bir sonraki emre kadar teyakkuz halinde kalmasına karar verildi. Kosova’da dün yaşanan gerginliğin ardından teyakkuza geçen Sırbistan ordusu Kosova sınırı yakınlarında konuşlanmaya başladı.

  "BİR SONRAKİ EMRE KADAR BURADA KALACAKLAR"

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in parti liderliğinden çekilmesiyle bugün Sırp İlerleme Partisi’nin (SNS) genel başkanlığına getirilen Savunma Bakanı Milos Vucevic, Sırbistan ordusu birliklerinin Kosova sınırı boyunca konuşlandırıldıklarını ve bu işlemin birkaç saat içerisinde tamamlanmasının beklendiğini duyurdu. Vucevic, “Savaş oyunları oynamak istemiyoruz fakat Sırbistan’ın kırmızı çizgisinin ne olduğu biliniyor. Güncel durum çerçevesinde birliklerin düzen alma süreci devam ediyor ve bir sonraki emre kadar burada kalacaklar” diye konuştu

  Ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada NATO’nun BM Güvenlik Konseyi’nin 1244 nolu kararı çerçevesindeki görevini yerine getirmediği ileri sürülürken Sırbistan’ın kendi halkını koruma konusunda katı ve tereddütsüz olduğu ifade edildi. Kosova’daki azınlık Sırpları temsil eden en büyük siyasi partilerden Sırp Listesi Partisi ise Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’e bir çağrıda bulunarak Priştine yönetimi yeni belediye başkanlarını Sırp yoğunluklu belediyelerden çekmediği sürece Kosova-Sırbistan diyaloğu sürecini askıya almasını talep etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öte yandan ABD, Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya, Kosovalı yetkililere durumun hızlıca sakinleştirilmesi çağrısında bulunurken NATO Sözcüsü Oana Lungescu da tüm taraflara gerginliği diyalogla çözme çağrısı yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow