"Siyasi belirsizlik Türkiye'ye pahalıya mal oldu"

"Siyasi belirsizlik Türkiye'ye pahalıya mal oldu"

Financial Times gazetesi, Türkiye ekonomisinin sıkıntılı günler yaşadığını ve bunun baş sorumlusunun da siyasi belirsizlik olduğunu yazdı.

Andrew Finkel imzalı haberde, G20'ye üyeliğin sadece ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasına bağlı olmadığını, aksi takdirde Türkiye'nin futbol liginden düşen takımlar gibi "kümeye düşmüş" olması gerekeceğini belirtildi.


TL'nin Euro- Dolar sepeti karşısında yüzde 21.4 değer kaybettiğini hatırlatan gazete, gayri safi yurtiçi hasılaların dolar bazındaki değerleri göz önüne alındığında, İsviçre ve Suudi Arabistan'ın Türkiye'yi geçtiğine dikkat çekiyor.


Türkiye'nin halen nasıl yönetileceğinin belirsiz olduğuna dikkat çeken gazete, Haziran seçiminden bir hükümet çıkmadığını, ülke yeniden sandık başına giderken, güneydoğuda güvenliğin kötüye gittiğini yazıyor.


"Yorumcuların çoğu, koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamamasının Erdoğan tarafından planlandığı konusunda hemfikir" diye yazan gazete, "Erdoğan iktidarının sulandırıldığını görmektense, çarkı yeniden çevirmeyi tercih etti" diyor.


Ancak, Financial Times, kamuoyu yoklamalarında hala Erdoğan'ın çoğunluğu elde edeceğine dair bir işaret bulunmadığına da dikkat çekiyor.
Haber şöyle devam ediyor: 


"Ekonomi tökezlerken, Erdoğan daha da sertleşti. ABD merkezli demokrasi gözlemcisi Freedom House son iki yıldır Türk basını için 'özgür değil' diyor. Ancak çoğu yatırımcıyı endişelendiren konu, hükümetin kendi içinde muhalif seslerden yoksun olması. Güvenilir gözle bakılan bakanlardan birkaçı son seçimlerde çekildi."


"Piyasalar, ekonomiden sorumlu ve merkez bankasının bağımsızlığını savunan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Kasım'da yeniden aday olmasıyla biraz olsun rahatladı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS