Son Dakika

Slovakya sınır polisi bir mülteci kadını vurdu

A A

09.05.2016 - 16:19 Son Güncelleme:

Avusturya sınırında alınan sıkı önlemler, göçmenlerin Slovakya'ya yönelmesine yol açtı. Macaristan Slovakya sınırında yol denetimi yapan Slovakya sınır polisi, mültecileri taşıyan ve dur ihtarına uymayan Macar plakalı araçlara ateş açarak bir mülteci kadını yaraladı.

Slovakya sınır polisi bir mülteci kadını vurdu

BBC'den Tarık Demirkan'ın haberine göre; Slovakya makamları tarafından yapılan açıklamaya göre, dün gece sabaha karşı Slovakya sınır polisi Medve kasabasında Macaristan istikametinden gelip sınırı geçen dört aracı durdurdu.

Denetimler yapılırken araçlardan biri Slovakya istikametinde tam gaz harekete geçince Slovakya sınır polisi araca ateş açtı. Yoluna devam eden araç, birkaç yüz metre ileride polis barikatlarında durduruldu.

Yaralı mültecinin 26 yaşında Suriyeli bir kadın olduğu açıklandı. Suriyeli kadın ameliyata alındı.

Mülteciler arasında birkaç kişiye daha ilk yardımda bulunulduğu da polis tarafından açıklandı.

Slovakya yetkilileri, Macaristan-Avusturya sınırında, Avusturya sınır polislerinin sıkı denetim uygulaması ardından mültecilerin Slovakya'ya yöneldiklerini belirtiyorlar.

Times:''Avrupa, Erdoğan'a serbest geçiş izni veremez''

Kılıçdaroğlu'ndan ''Kayserili pazarlığı'' yorumu

Vişegrad ülkeleri olarak adlandırılan Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya Avrupa Birliği tarafından önerilen zorunlu kota uygulamasına kesinlikle karşı çıkıyor ve tek bir mülteci bile kabul etmeye yanaşmıyorlar.

Macaristan hükümeti sonbaharda bir referanduma giderek "mültecilere hayır" politikasını halka da onaylatmak istiyor.

Ancak tüm mülteci karşıtı politikalara rağmen bölgede daha önce buna benzer o bir olay yaşanmamış, mültecilere ateş açılmamıştı.