Son dakika... Trump'tan düşürülen dronela ilgili ilk açıklama!

Son dakika... Trump'tan düşürülen dronela ilgili ilk açıklama!

ABD Başkanı Donald Trump'tan İran tarafından vurulan drone ile ilgili ilk açıklama geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan donanmasına ait bir dronenun bu sabah İran füzesiyle vurulmasına ilişkin ilk açıklamasını yaptı.


Başkan Trump, Twitter mesajında "İran çok büyük bir hata yaptı" dedi. Tahran yönetimi, bu sabah İran hava sahasına giren bir ABD insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu.Pentagon ise, dakikalar sonra dronenun vurulduğunu doğruladı ancak açıklamada dikkat çeken en önemli detay, uluslararası hava sahasına yapılan vurguydu. Pentagon'a göre, karadan havaya fırlatılan bir füze kullanıldı.


Reuters'a bilgi veren ABD'li yetkili düşürülen insansız hava aracının ABD Donanması envanterinde bulunan MQ-4C Triton tipi bir araç olduğunu söyledi. ABD'li savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından üretilen Triton insansız hava araçları 24 saatten uzun süre havada kalabiliyor, 16 kilometre irtifaya kadar çıkabiliyor.


Uçak gemisi USS Abraham Lincoln'ün başını çektiği filoyu Mayıs ayında Ortadoğu'ya gönderen ABD, son haftalarda Basra Körfezi'nde gerçekleşen tanker patlamalarından da İran'ı sorumlu tutuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS