Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye Kıbrıs mesajı: Somut adımla yanıt verilecek

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye Kıbrıs mesajı: Somut adımla yanıt verilecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimine getirdiği silah ambargosunu kaldırma kararına yönelik açıklama yaparak, bu karara karşı somut adımla yanıt verileceğini söyledi ve "Madem tırmanma istiyorsunuz adada, biz de gerekeni yapacağız. Kıbrıs Türkü’nü ve KKTC’yi korumak için her türlü adımı atacağız" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını değerlendirildi. 

Bakan Çavuşoğlu ABD'nin bu kararına somut adımla yanıt verileceğini belirterek, "Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da, biz de gereğini yapacağız' dedi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu kaldırma kararının kapsamını genişletmesini kınamıştı.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

Yunanistan ‘arkamda o var yanımda bu var’ gibi söylemlerin arkasına sığınırsa kendini aldatmış olur. Yarın herhangi bir durumda, geçmişte olduğu gibi bugün kendisine gaz verenleri hiçbir zaman yanında görmez. Biz komşuyuz, biz yan yana olan iki ülkeyiz. Sorunlarımız var. Bunları çözmek için diplomasiyi ön plana çıkardık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD’nin yıllardır adada ve Türkiye-Yunanistan arasında izlediği bir denge politikası vardı. Bu denge politikasından 2 yıldır uzaklaşmaya başladı. Biz ABD’yi defaatle uyardık. Bu son kararı denge politikasını bozup, tamamen Rum yanlısı olduğunu gösteriyor. Silah alabilir diyor.

"MADEM TIRMANMA İSTİYORSUNUZ ADADA, BİZ DE GEREKENİ YAPACAĞIZ"

Bu karardan sonra biz de ilaveten buraya ne gerekiyorsa takviye yapacağız. Silah anlamında ne gerekiyorsa bunu yapacağız. Yani ABD’nin bu kararına biz somut adımla cevap veriyoruz. Madem tırmanma istiyorsunuz adada, biz de gerekeni yapacağız. Kıbrıs Türkü’nü ve KKTC’yi korumak için her türlü adımı atacağız.

ABD'nin bu kararına da somut adımla yanıt vermemiz gerekiyor. Artık başkalarının aldığı kararlara boyun eğmeyen bir Türkiye’nin olduğunu da dosta düşmana göstermemiz gerekiyor.

BAKANLIK ABD AÇIKLAMASI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında aldığı kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının, söz konusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz. Ada'daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları olumsuz etkileyecek; Ada'da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz'de barış ve istikrara zarar verecektir" denilmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'ye kararı gözden geçirme ve Ada'daki iki tarafa karşı dengeli politika izleme çağrısı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti;

"ABD dahil uluslararası toplum, Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmeli ve buna göre hareket etmelidir. Her halükarda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, tarihi ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edecektir" denildi.