hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: İbrahim Kalın'dan Afrin açıklaması

  Son dakika: İbrahim Kalından Afrin açıklaması
  expand
  KAYNAKAA

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YPG'nin kontrolündeki Afrin'e olası bir operasyonla ilgili olarak "Türkiye güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü yer ve zamanda gerekli müdahaleyi yapar." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın,

  Kalın, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

  Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen gayrimeşru referandumun ardından Irak hükümeti ve bölgesel yönetimin birtakım diyalog çağrılarının olduğunu ifade eden Kalın, Ayetullah Sistani'nin diyalog çağrısına da olumlu yanıt verildiğini, tarafların bir takvim üzerinde çalıştığını ve önümüzdeki günlerde bir araya geleceklerini belirtti.

  Bu girişimini desteklediklerini belirten Kalın, "Konuyu Irak'ın toprak bütünlüğü, egemenlik hakları ve siyasi birliği çervesinde ele almak durumundalar. Bundan daha geri bir adım orada çözüm üretmez. Dün İran ile bunu detaylı bir şekilde konuştuk. Bağdat, Ankara ve Tahran arasında yakın eş güdüm sağlanması konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kalın, Türkiye'nin bu konuda aldığı birtakım tedbirlerin olduğunu, bundan sonra alınacak tedbirleri de diğer ülkelerle koordinasyon içinde hayata geçireceklerini, ellerinde bir çok opsiyonun bulunduğunu söyledi.

  Amaçlarının asla Kuzey Irak'taki Kürt halkını cezalandırmak olmadığını vurgulayan Kalın, atılan adımların bölgesel yönetimi yanlış adımdan döndürme yönünde olduğunu dile getirdi.

  Terörle mücadele

  Dün İran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ortak basın toplantısı düzenlediğini anımsatan Kalın, toplantıda terörle mücadelenin de ele geldiğini anımsattı.

  Ruhani'nin isim vererek PKK ve PJAK'a karşı mücadeleden bahsettiğini anlatan İbrahim Kalın, "Terör örgütlerinin ismi verildi ve bu teröristlerle en detaylı mücadele için gerekli adımların atılacağı ifade edildi. Ayrıca bir ortak bildiri yayınlandı ve oraya da bu konu bir paragraf olarak girdi. Bu, terörle mücadele kapsamında atacağımız adımlar bakımından önem arz ediyor. Sadece DEAŞ'a karşı değil, PKK'ya karşı da bölge ülkelerini, Irak ve İran'ı yanımıza almamız büyük önem arzediyor. O yüzden dün Ruhani ve Hamaney tarafından böyle bir iradenin ortaya konması bizim açımızdan çok önemli. Bu terörle mücadelede elimizi güçlendirecek bir adım olacak." değerlendirmesinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İdlip ve Afrin

  Kalın, "İdlip'e ilişkin operasyon beklentisi çok yüksekti, son durum nedir. Afrin gibi üzerinde hassas durulan bir bölge de var?" sorusu üzerine, İdlib'te, Halep'ten gelen göçmenler nedeniyle büyük bir nüfus sıkışmasının olduğuna dikkati çekti.

  Kuzeye doğru rejim ilerledikçe mülteci akını nedeniyle orada bir sıkışmanın olduğuna işaret eden Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Heyet Tahrir Şam (HTŞ), Nusra'nın yeni versiyonu, aralara sızdı. Ruslar 'Burada HTŞ hedefleri var, onları vuruyoruz' diyorlar. Biz de 'Bunu yaparken sivilleri de vuruyorsunuz' diyoruz. Bu ayrıştırmayı yapmamız lazım. İdlip'in çatışmasızlık alanı ilan edilmesinin amacı da bu ayrışmayı sağlamak içindi. Geçtiğimiz hafta Putin'in ziyaretinden hemen önce ve bir gün sonra devam eden saldırılar konusundaki rahatsızlığımızı Rus makamlarına en üst düzeyde ilettik ve ondan sonra durdu zaten. Bunun böyle kalması için çok yoğun çaba sarfediyoruz. Masum insanları korumamız lazım. Orada Türk askerinin konuşlanması meselesi var, gözetleme ve denetim için. Şu anda onun teknik detayları konuşuluyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, MİT ve Dışişleri Bakanlığı... Orada, Ruslar hattın dış tarafında, biz iç tarafında. Amaç rejimin ihlallerini önlemek, HTŞ gibi grupların pasifize edilmesi, sivilllere yardım ulaştırılması. Öncelikli görev bu olacak. Bunu sağladığımızda en azından İdlib civarında nisbi sükuneti sağlamayı hedefliyoruz."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Gerekli gördüğü yer ve zamanda gerekli müdahaleyi yapar."

  Kalın, Afrin'in PYD'nin kontrolündeki bölgenin de Türkiye için hassasiyet arz ettiği aktardı.

  Meselenin Afrin Kürtleri ile ilgili olmadığını anlatan Kalın, "YPG ve PYD'nin defakto bir durum yaratarak burayı adeta kendi kantonu ilan etmesi, buradaki insanlara da baskı ve zulüm uygulaması kabul edilebilir değil. Buralar, bizim ulusal güvenliğimiz ve sınır güvenliğimiz için sorun oluşturan yerler. Türkiye güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü yer ve zamanda gerekli müdahaleyi yapar. Cumhurbaşkanımız 'Bir gece ansızın gelebiliriz' diyor. Ona göre herkes aklını başına almalı. Gece olur, gündüz olur, bunun zamanı ve yerini Türkiye Cumhuriyeti belirler." dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow