Son dakika... İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss Ankara'da: Tahıl krizi en geç önümüzdeki ay çözülmeli

Son dakika... İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss Ankara'da: Tahıl krizi en geç önümüzdeki ay çözülmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi. Ukrayna’da tahıl koridoruna yönelik olarak Truss, krizin en geç önümüzdeki ay çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bakan Çavuşoğlu ise, "İstanbul'da anlaşma olursa kontrol merkezi kurulacak" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Dış politika gündemi ve Rusya - Ukrayna arasındaki savaşla ilgili açıklamalar yapan iki bakan özellikle Ukrayna'dan açılacak tahıl koridoru ve İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Truss, "Tahıl kriziyle ilgili net bir tutumumuz var. En geç önümüzdeki ay çözülmesi gerektiğini yoksa yıkıcı sonuçları olacağını biliyoruz" dedi.

Truss, Türkiye'nin tahıl krizinin çözümünde önemli çabalar sarf ettiğini belirterek, "Buradaki sorun çözülmezse ve bu limanlardan tahıllar çıkartılamazsa ciddi bir açlığa sebep olacaktır," dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çavuşoğlu ise konuşmasında, "İstanbul'da anlaşma olursa kontrol merkezi kurulacak" açıklamasını yaptı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ANKARA ANLAŞMASI SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

"Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. 'Serbest Ticaret Anlaşmasının' genişletilmesi için uğraşıyoruz. İş dünyamızınız yatırımlarını da artırmak istiyoruz. Bugün Sayı Truss'tan bu sorunların halledilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Ankara Anlaşması çerçevesinde insanlarımızın başvuru süreçleri gecikiyor. Bu teknik sorunların çözülmesi gerekiyor."

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO BAŞVURUSU

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusuna yönelik olarak, "Herkesin güvenlik endişeleri karşılanmalı, sadece üyelik başvurusu yapanların değil" diyerek Türkiye'nin güvenlik endişelerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

28-30 Haziran'da Madrid'in ev sahipliğinde yapılacak NATO Zirvesi'nde de görüşmelerin devam edeceğini vurgulayan Truss, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının kolektif güvenlik çabalarımız için güçlendirici bir etki olacağını düşünüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu NATO üyeliği krizi hakkında şu açıklamada bulundu:

"NATO zirvesi için son bir tarih belirlenmedi. NATO zirvesinde bu konu hakkında çaba sarf edeneler var. Stoltenberg'in de çabaları oldu. İsveç ve Finlandiya'dan heyetler geldi. Biz endişelerimizi paylaştık. Onlardan gelen belgeyi yetersiz bulduk. En son Brüksel'de bir çalışma yapıldı. Burada anlaşılan noktalar var. Görüş ayrılığı olan noktalar var. Ama bizim tavrımız net. Herkesin güvenlik endişeleri karşılanmalı. Madrid zirvesinde de bu konular ele alınacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terörle mücadeleye odaklanmamız lazım bu anlamda NATO'daki oturumu önemsiyoruz."

"TÜRKİYE'NİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUZ"

İngiliz bakan devam eden Rusya - Ukrayna savaşıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Ukrayna egemenliğini tekrar ele geçirene kadar durmamalıyız. Desteğimiz sürmeli. Türkiye'ye de bu konudaki destekleri için çok teşekkür ediyorum. İlişkilerimiz daha hızlı gelişecek.

Türkiye'ye gelmek benim için çok önemli. Amacımız 2'li ilişkileri derinleştirmek. Sanayi alanında işbirliği yapmak istiyoruz. Enerji açısından çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü enerji ile ilgili şu an herkes bir tehdit altında.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güvenlik konusundaki ilişkilerimizin de güçlendirilmesi için hedeflerimiz söz konusu. Türkiye ve Birleşik Krallık NATO'nun önde gelen ülkeleri olduğu için ilişkilerinin daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye'nin Ukrayna konusundaki çabalarını taktir ediyoruz. Sayın Çavuşoğlu'na da teşekkür ediyorum çabaları için."

ÇALINTI TAHIL İDDİALARI

Bakan Çavuşoğlu gündemde olan çalıntı tahıl iddialarıyla ilgili olarak da "Çalıntı tahıl iddiaları bize de geldi. Biz her iddiayı ciddiye alıp araştırıyoruz. 5-6 dolarlık bir programla gemiler takip edilebiliyor. Biz bu iddialar neticesinde incelemelerde bulunduk. Gemilerin hareket limanlarının ve ürünlerin menşeinin kayıtlarında Rusya olduğunu gördük.

Biz tahılların illegal dağıtımına karşıyız ve tahılların bu yollarla ülkemize gelmesine izin vermeyiz." ifadesini kullandı.