hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsrail'den Beyrut'ta suikast: Hamas liderlerinden el-Aruri öldürüldü

  KAYNAKİHA

  İsrail, Beytrut'ta Hamas'a ait ofisi vurdu. Saldırıda hayatını kaybeden isimlerden birinin Hamas'ın kilit isimlerinden Salil el-Aruri olduğu duyuruldu. Saldırıda can kaybının 7’ye yükseldiği öğrenilirken, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, öldürülenlerin tamamının Hamas üyesi olduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Lübnan’ın başkenti Beyrut’a düzenlenen hava saldırısında can kaybı artarken, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, saldırıda hayatını kaybedenlerin kimliklerini açıkladı. Haniye yaptığı açıklamada, İsrail’in düzenlediği suikastta 7 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, öldürülenlerin tamamının Hamas üyesi olduğunu aktardı.

  HAYATINI KAYBEDEN İSİMLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

  Haniye, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri’nin yanı sıra Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Samir Findhi ve Azzam El Akra ile Hamas üyeleri Mahmoud Zaki Shahin, Mohammad Bashasha, Mohammad al-Rayes, Mohammad Hamoud’un düzenlenen saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı.

  İsrailden Beyrutta suikast: Hamas liderlerinden el-Aruri öldürüldü

  "ALÇAKÇA BİR SUİKAST"

  Aruri’ye düzenlenen suikastı terör eylemi olarak nitelendiren Haniye, saldırının "alçakça bir suikast", "vahşi bir saldırı" ve “İsrail’in Filistin halkına karşı yürüttüğü vahşeti bir kez daha ortaya koyan apaçık bir suç” olduğunu vurguladı. Haniye, "Bu aynı zamanda Lübnan'ın egemenliğinin de ihlalidir ve İsrail'in halkımıza ve ulusumuza yönelik saldırganlığının kapsamının genişlediği anlamına gelmektedir” ifadelerini kullanarak, söz konusu saldırıya verilecek her türlü karşılıktan İsrail’in sorumlu olduğunu vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrailden Beyrutta suikast: Hamas liderlerinden el-Aruri öldürüldü

  Suikastların kendilerini daha güçlü kıldığını aktaran Haniye, Aruri'nin arkasında Filistin topraklarını savunacak güçlü adamlar bıraktığını söyledi. Haniye, "Tüm bu suikastlar ve saldırılar bizi her zamankinden daha güçlü ve kararlı kılacak” dedi.

  İSRAİL SALDIRIYI ÜSTLENMEKTEN KAÇINIYOR

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanlarından Mark Regev, ABD basınına yaptığı açıklamada, İsrail'in bu saldırının sorumluluğunu üstlenmediğini belirterek, "Bunu kim yaptıysa bunun Lübnan devletine yönelik bir saldırı olmadığını açıkça belirtmelidir. Bunu kim yaptıysa Hamas liderliğine nokta atışı bir saldırı yapmış oldu" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail saldırıyı üstlenmekten kaçınırken, İsrail basınında yer alan haberlerde, hükümetin bakanlara Beyrut’taki saldırıya ilişkin herhangi bir açıklama yapmamaları konusunda talimat verdiği iddia edildi. Lübnan basınında yer alan haberlerde, Aruri’nin İsrail’in düzenlediği SİHA saldırısında öldüğü ve saldırıda Hamas’a ait ofisin hedef alındığı ifade edildi.

  İsrailden Beyrutta suikast: Hamas liderlerinden el-Aruri öldürüldü

  ARURİ KİMDİ?

  Ekim 2017’de Hamas’ın Politbüro Başkan Yardımcılığı’na getirilen Aruri, siyasi kanatta İsmail Haniye’den sonra gelen isimdi. Hamas'ın iki numaralı ismi olarak anılıyordu. Kassam Tugayları’nın kurulmasına katkıda bulunan Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan’da yaşamaya başladı. Aruri, Hamas’ın İsrail ile 11 Ekim 2011’de yaptığı, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması anlaşmasının müzakerecileri arasında yer alıyordu. Aruri, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile yakın temas halindeydi. Hamas heyetlerinde yer aldı, sık sık seyahat edip toplantılara katıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BM’YE ÇAĞRI VE ŞİKAYET

  Lübnan Başbakanı Necib Mikati de, İsrail’in hava saldırısını kınadı.

  Lübnan Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Mikati, İsrail’in Lübnan’ı savaşa çekmek istediğini söyledi. Öte yandan Mikati’nin, Lübnan Dışişleri Bakanlığı’na İsrail’i Birleşmiş Milletler’e şikayet etme talimatı verdiği de bildirildi.

  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise saldırıyı kınayarak, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası kuruluşları derhal harekete geçmeye çağırdı. Kenani ayrıca “Aruri’nin öldürülmesi, direnişi İsrail’e karşı savaşa daha fazla motive edecek” ifadelerini de kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev ise Amerikan MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin saldırının sorumluluğunu almadığını söyledi ama sözlerinin devamında “Bu saldırıyı kim düzenlediyse, şu açık ki, hedef alınan Lübnan hükümeti değil. Bu saldırıyı kim yaptıysa, nokta operasyonla Hamas liderliğini hedef almış” dedi.

   

  HİZBULLAH'TAN MESAJ

  Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, İsrail'in, Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri'yi Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta öldürmesinin karşılıksız kalmayacağını, saldırının tehlikeli siyasi ve güvenlik mesajı içerdiğini belirtti.

  Açıklamada, "Bu suç, cezasız ve karşılıksız kalmayacaktır." denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow