Son dakika... Sri Lanka'da patlama: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Son dakika... Sri Lanka'da patlama: Çok sayıda ölü ve yaralı var © Reuters

Sri Lanka'da kilise ve otelleri hedef alan saldırılarda 207 kişinin öldüğü, ölenlerden 27'sinin yabancı uyruklu kişiler olduğu bildirildi. Öte yandan polisler saldırılardan bir süre sonra yedinci patlamanın da Dehiwala'da ve bölgedeki hayvanat bahçesinin yakınlarındaki bir otelde gerçekleştiği ifade edildi. Yedinci patlamadan kısa süre sonra sekizinci patlamanın meydana gelmesi ile sokağa çıkma yasağı ve sosyal medyaya erişim yasağı ilan edildi.

Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St.Sebastian ve Batticaloa'da bir kilise ile başkent Colombo'da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırı gerçekleştirildi.


Sri Lanka'da kilise ve otelleri hedef alan saldırılarda 207 kişinin öldüğü, ölenlerden 27'sinin yabancı uyruklu kişiler olduğu bildirildi. AA, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, ölenler arasında iki Türk vatandaşının da olduğunu açıkladı.Fotoğraf: Reuters


Resmi Daily News gazetesi, Sri Lanka'daki saldırılarda 500'den fazla kişinin de yaralandığını yazdı. 


Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, patlamalardan en az ikisinin intihar saldırısı sonucu olduğunun sanıldığını söylerken, saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. 


Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, patlamalar nedeniyle şoke olduğunu belirterek, sükunet çağrısında bulundu.


Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, korkakça saldırıları güçlü biçimde kınadığını belirterek, "Tüm Sri Lankalılara bu trajik dönemde bir arada ve güçlü kalmaları çağrısında bulunuyorum." dedi. 


Maliye Bakanı Mangala Samaraweera da Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, patlamaları, "çok sayıda masum insanın ölümüne yol açan, çok iyi koordine edilmiş anarşi ve kargaşa yaratma girişimi" olarak nitelendirdi.Fotoğraf: Reuters


Sekizinci patlama sonrası sokağa çıkma yasağı ilan edildi


Öte yandan polisler kısa bir süre önce yedinci patlamanın da Dehiwala'da gerçekleştiğini açıkladı. Yedinci patlamanın bölgedeki hayvanat bahçesinin yakınlarındaki bir otelde olduğu ifade edildi. Yedinci patlamadan kısa süre sonra sekizinci patlamanın meydana gelmesi ile sokağa çıkma yasağı ve sosyal medyaya erişim yasağı ilan edildi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS