Son dakika: Taht oyunları ve sırlar ortaya döküldü... Suikast timi göndermiş!

Son dakika haberine göre, eski Suudi istihbarat yetkilisi Saad Aljabri Perşembe günü dava açtı. MBS olarak da bilinen Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı kendisine suikast düzenlemeye çalışmakla suçluyor. Aljabri, Suudi Arabistan Kralı Selman'ın oğlu Muhammed bin Selman'ın çocuklarını kaçırdığını iddia ediyor. İşte şoke edici detaylarıyla Suudi 'taht oyunları'...Dünya bunu konuşuyor... Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, eksi bir Suudi istihbarat yetkilisinin öldürülmesi için Kanada'ya bir suikast timi göndermekle suçlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde açılan dava dosyasında yer alan ifadeye göre, infaz timi Kanada'nın Toronto kentinde, Saad al-Jabri isimli Suudi Arabistan vatandaşını hedef alacaktı.

Yine dosyadaki iddiaya göre başarısız suikast planı, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da öldürülmesinin hemen sonrasına rastlaması ile de dikkat çekiyor.

Eski bir istihbarat görevlisi olan Jabri üç yıl önce ülkesinden kaçmıştı ve olaydan bu yana da özel güvenlik korumasında yaşıyor.

Dava dosyasına göre suikast planı, Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı'nda Kanada gümrük birimlerinin, ekipten şüphelenmesi sonucu açığa çıktı.

61 yaşındaki Jabri, yabancı istihbarat birimleri ile Suudi Arabistan kurumları arasındaki iletişimi yürüten kilit bir isimdi.

ABD'nin başkenti Washington'da açılan davanın 106 sayfalık dosyasında, Veliaht Prens Selman, Jabri'yi susturmak amacıyla suikast ekibi görevlendirmekle suçlanıyor.

Jabri, hedef alınmasına, Kraliyet hakkında sahip olduğu "zarar verici bilgilerin" sebep olduğunu öne sürüyor.

Jabri, Kraliyet kurumlarını içeren yolsuzluk iddialarının yanı sıra, kendisini öldürmek için gönderildiğini öne sürdüğü "Kaplan Timi" isimli profesyonel askerlerden oluşan ekibin, Prens Muhammed'in yönetiminde olduğunu iddia ediyor.
New York Times gazetesine göre, Jabri'nin oğlu Dr. Khalid Aljabri, babasının Suudi Arabistan'da tutuklanan akrabalarının serbest bırakılması için yaptığı girişimlerin bir sonuç vermemesi üzerine bu davayı açtığını söyledi.

Gazete bu davanın, Veliaht Prens Muhammed'in bir eski Suudi Arabistan yetkilisi tarafından açıkça suçlandığı ilk dava olduğunu aktarıyor.

Saad al-Jabri, Kaplan Timi'nin 2018 yılında İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda işlenen Kaşıkçı cinayetinin arkasında olduğunu da iddia ediyor.

Dava dosyasında şu ifadeler de yer alıyor:

"Sanık bin Salman hakkında Dr. Saad'ın zihnindekilerden daha hassas, daha aşağılayıcı ve daha tahrip edici bilgilerin bulunduğu pek az yer vardır.

"Bunun istisnalarından biri, Dr. Saad'ın öldürülmek isteneceğini düşünerek yaptığı ses kayıtlarıdır.

"Bu nedenle bin Selman onun ölmesini istiyor. Ve bu nedenle bin Selman son üç yılda bu amaç için çalıştı."

Veliaht Prens bin Selman'ın 2017 yılında düzenlediği tasfiye operasyonu sırasında Saad al-Jabri, Türkiye üzerinden Kanada'ya kaçtı.

Saad al-Jabri, Veliaht Prens'in kendisini geri getirmek için çok çaba gösterdiğini, hatta "Sana kesinlikle ulaşacağız" ifadesini içeren özel bir mesaj da gönderdiğini iddia ediyor.

Jabri'nin iddiasına göre Cemal Kaşıkçı cinayetinden yalnızca iki hafta sonra Kaplan Timi onu öldürmek üzere Kanada'ya geldi.

Dosyaya göre, Kanada gümrük birimleri gruptan şüphelenerek, ülkeye girişlerine izin vermedi.

Suudi hükümeti söz konusu iddialar hakkında yorum yapmış değil.

BBC Mayıs ayında, Jabri'nin çocuklarının rehine olarak tutulduğunu, büyük oğlu Halid ile konuşarak haber yapmıştı.

The Globe and Mail'e göre Suudiler, 2017'nin sonlarında uluslararası emniyet teşkilatı Interpol aracılığıyla "kırmızı bülten" yayınlayarak Aljabri'yi tutuklatmaya çalıştı.

Bu işe yaramayınca Suudiler, Ottawa'daki Kanada hükümetine geçen sonbaharda Aljabri'yi iade etmesi için baskı yaptı. Ancak Kanada'nın Suudi rejimiyle bir iade anlaşması yok.

2018'de Kanada'yı ziyaret eden bir Suudi heyeti, hükümetten onu teslim etmesini istedi. Ancak o sırada Aljabri'nin Kanada'ya sığınma talebinde bulunduğu bilinmiyordu.Belki de davada yer alan en şok edici iddia, Aljabri’nin Suudi hükümeti tarafından krallığa "babalarını çekmek" amacıyla "ele geçirildiği" iddia edilen iki çocuğuyla ilgili.

Aljabri, ABD istihbarat topluluğunun yakın bir müttefiki olarak kabul ediliyor ve onun yardımlarıyla, 11 Eylül 2001'deki terörist saldırılardan sonra pek çok Amerikalının hayatını kurtardı.

Geçen ay, dört ABD senatörü Başkan Trump'ı Jabri’nin tutuklu iki çocuğunun serbest bırakılmasına yardım etmeye çağırdı.

İki yetişkin çocuk ve önemli devlet sırlarına sahip olduğu söylenen Saad Aljabri'nin bir kardeşi, Mart ayında Riyad'da ailenin yakınında bir kaynağa AFP'ye “Suudi taht oyunları”nın kurbanı olduklarını söyleyen bir kaynakla gözaltına alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS