Sosyal medyada bu fotoğraf yüzünden linç edilen kadın konuştu

Sosyal medyada bu fotoğraf yüzünden linç edilen kadın konuştu

Londra'da yaşanan terör saldırısının ardından Westminster Köprüsü'nde yerde yatan bir kurbanın yanında elinde telefonuyla yürüyen kadının fotopğrafı büyük tepki çekmişti. Sosyal medyada hızla yayılan fotoğraf İslam karşıtlığı söylemin hedefi olmuştu. Sosyal medyada linç edilen kadın fotoğraf anıyla ilgili açıklama yaptı.

Londra'da dört kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası ortaya çıkan bir fotoğraf sosyal medyayı karıştırmıştı. Westminster Köprüsü'nde yerde yatan bir kurbanın yanında elinde telefonuyla yürüyen kadın sosyal medyanın nefret söyleminin hedefi olmuştu.


Türbanlı kadını 'canavar' ilan ettiler


Londra saldırganının kızı ortaya çıktı!


Twitter'da bir kullanıcı fotoğrafı paylaşarak "Müslüman kadın yerde can çekişen adamın yanından elini kolunu sallayarak, telefonuyla ilgilenerek geçiyor." ifadelerini kullandı ve 'İslamı yasaklayın' anlamına gelen '#BanIslam' etiketini kullandı.


Fotoğrafçı gerçeği açıkladı: Şoktaydı


Hakaretler hızla yayıldı. Ancak fotoğrafı çeken Jamie Lorriman o anda söz konusunun kadının şokta olduğunu söyledi, "Yüzünde şok ifadesi vardı ve bembeyaz olmuştu, fotoğrafı çektiğimde orada olanlar saldırıya şahit olanlardı" diye konuştu. O karenin ardından çektiği 2 kareyi daha paylaşan fotoğrafçı "Diğer fotoğraflarda başörtülü kadının yüzündeki şok anlaşılıyor" dedi. ABC’ye konuşan Lorriman, fotoğrafa ilk bakıldığında hiçbir şey olmamış gibi cep telefonunu kurcaladığı sanılan kadının aslında o esnada dehşete düşmüş durumda ve aklı başından gidecek kadar üzüntülü olduğunu düşündüğü söylemişti.Ve açıklama yaptı


Sosyal medyada ırkçı hakaretlere maruz kalan kadın, Müslümanlara yönelik nefret suçlarını belgeleyen ‘TellMAMA’ adlı yardım kuruluşu aracılığıyla Twitter üzerinden açıklamada bulundu. Sputnik'in haberine göre açıklamada şöyle denildi:


'Yardım etmeye çalıştım'


“Fotoğraf, diğer tanıklarla konuşup ne olduğunu anlamaya çalışmamı ve olay yerinde mağdurlarla ilgilenen pek çok insan olmasına rağmen herhangi bir yardımım dokunabilir mi şeklindeki uğraşımı göstermiyor. Sonrasında iyi olduğumu ve işten eve doğru geldiğimi haber vermek için ailemi aradım ve Waterloo istasyonuna gitmesine yardımcı olmak için bir hanımefendiye yol boyunca eşlik ettim. Tüm düşüncelerim, kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Fotoğrafı çeken Jamie Lorriman’a, beni savunmak için medyaya konuştuğu için teşekkür etmek istiyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS