hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  5000 yıllık sır çözüldü

  5000 yıllık sır çözüldü
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Stonehenge'in 5000 yıllık sırrı ortaya çıkıyor. Bilim insanları uzun zamandır bu anıtın nasıl ve niçin inşa edildiğini merak etseler de, bir türlü yanıtı bulamamışlardı. İşte o anıtın sırrı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeryüzündeki en etkileyici tarih öncesi megalitik anıtlardan biri olan Stonehenge, güneşin hareketleriyle hizalanmasıyla bilinen bir ''Dünya Mirası'' alanı. Yaz ve kış aylarında gündönümünü kutlamak için her yıl binlerce insan buraya seyahat ediyor.

  Şimdilerde ise yapılan çalışmalarda, bu anıtların nereden geldiğine ışık tutuyor. Stonehenge'deki insan kalıntılarının geldiği yeri belirleyebilecek yeni bir yöntem kullanan bilim adamları, burada yakılan insanların büyük olasılıkla Galler’den geldiğini gösteriyor.

  Scientific Reports dergisinde yayımlanan çalışmaya göre araştırmacılar, o insanların yaşamlarını daha iyi anlamak için anıta gömülmüş 25 kişinin kafatası kemiklerini analiz ettiler. Kemik kalıntılarının anıtın inşaatında çalışan kişiler olduğu ve bu anıtları inşa eden işçilerin öldükten sonra yakıldığı ve sonrasında da Stonehenge'e gömülmüş olduğu belirlendi. 25 kişiden 15'inin Stonehenge'in olduğu bölgeden olduğu diğer 10 kişinin de Galler'den geldiği sonucuna varıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmanın başındaki isim olan Oxford Üniversitesi'nden Rick Schulting "Çalışmamızla ilgili gerçekten dikkate değer şey, arkeolojik bilimdeki yeni gelişmelerin, bu tür küçük ve yanmamış kemik parçalarından bu kadar çok yeni bilgi elde etmeye imkan vermesidir" dedi.

  Bununla birlikte Schulting "Stonehenge'le ilgili bir yüzyıldan fazla yoğun bir çalışma olmasına rağmen, sahaya gömülen bireyler hakkında hala çok az şey biliyoruz" diye konuştu.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow