Son Dakika

Suriye muhalefetinden ateşkes anlaşmasına şartlı destek açıklaması

A A

23.02.2016 - 12:13 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Suriyeli muhaliflerden ABD ve Rusya arasında çatışmaların durdurulması için varılan anlaşmaya şartlı destek geldi. Muhalifler adına müzakereleri yürüten komisyonun başkanı Riyad Hicab, Rusya, İran ve milis güçlerinin sivillere yönelik saldırı ve hava bombardımanlarından sorumlu tutulacağı garantisi istediklerini belirtti.

Suriye muhalefetinden ateşkes anlaşmasına şartlı destek açıklaması

Muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (MYK) Başkanı Riyad Hicab, çatışmaların durdurulması anlaşmasını, tüm kuşatmaların kaldırılması, insani yardımların ulaştırılması, tutukluların salıverilmesi ve sivillere yönelik kara-hava saldırılarının durdurulması şartıyla kabul ettiklerini açıkladı.

ABD-Rusya Suriye konusunda anlaştı!

MYK, ABD ve Rusya'nın Suriye'de çatışmaların durdurulması için anlaştıklarını duyurmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Suriye'de düşmanlıkların durdurulması için uluslararası çabaların kabul edildiği duyuruldu.

Kerry: "Suriye'de geçici ateşkes yakın"

MYK açıklamasında konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen Riyad Hicab, Komisyon'un Suriye'de kanın durdurulması, tüm tarafların müzakere masasına oturması ve uluslararası çabaların başarılı olması için desteğini sürdürdüğünü belirterek, "Ancak biz aynı zamanda rejime anladığı dilden konuşmak için de gerekli kapasiteye sahibiz" ifadesini kullandı.

Kerry'den Suriye'de geçici ateşkes açıklaması

Riyad Hicab, dün Riyad'da toplanarak Esad rejiminin ve ortaklarının Suriye halkına yönelik saldırıları durdurmaktan sorumlu olacağı bir geçici ateşkes anlaşmasına varılması için olasıkları konuştuklarını hatırlattı. Hicab, açıklamasında şunlara yer verdi:

Çavuşoğlu'ndan Suriye'de ateşkes değerlendirmesi

"MYK, uluslararası arabuluculuk yöntemiyle sivillere yönelik ağır silahlarla düzenlenen saldırıların ve hava bombardımanlarının durdurulması için Rusya, İran ve milis güçlerin sorumlu tutulacağının garanti edilmesi yoluyla düşmanlıkların durdurulmasını hedefleyen uluslararası çabalara rıza göstermiştir. Ateşkesin kabul edilmesi, BM'nin özellikle 2254 sayılı kararının 12, 13 ve 14. maddelerinin uygulanmasına ilişkin Uluslararası Suriye Destek Grubu taahhütlerinin yerine getirilmesine bağlıdır. Söz konusu taahhütlere ilişkin talepler açıktır. Bu talepler, tüm kuşatmaların kaldırılması, insani yardımların ulaştırılması, tutukluların salıverilmesi ve sivillere yönelik kara-hava saldırılarının durdurulmasıdır."

Suriye Devlet Başkanı Esad'dan ateşkes koşulu

"Esad yönetimi, Rusya ve İran'ın; rejimin bekasının baskı, öldürme ve yerinden etme kampanyasına bağlı olduğunu bilmeleri nedeniyle çatışmaları durdurmalarını beklemiyorum" ifadesini kullanan Hicab, bu nedenle rejim ve ortaklarının siyasi süreci raydan çıkarmaya devam edeceklerini söyledi. Hicab, şunları söyledi:

"Bizim tutumumuz açıktır. Münih toplantısından çıkan kararlardan payımıza düşeni yerine getiriyoruz ve MYK'yı oluşturan parçaların bize tanıdığı yetkinin sınırları içinde davranıyoruz. MYK, uluslararası ortaklarla süreci tartışmaya, danışmaya devam edecek ve resmi çerçevede adım atacaktır."