hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Suriye'de IŞİD'e karşı Rakka operasyonu başladı

  Suriyede IŞİDe karşı Rakka operasyonu başladı
  expand
  KAYNAK Ferit Aslan / DHA

  Suriye'de IŞİD'in merkez olarak kullandığı Rakka kentini, ondan geri almak için uzun süredir hazırlığı yapılan operasyonun bugün saat 14.00 sıralarında başladığı duyuruldu. Operasyona Kobani'nin güneyinden, içerisinde YPG'nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri, Ehrar Rakka ve Liwa Tahrir Tugaylarının katıldığı belirtiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerel kaynaklar ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkan Mesut Barzani'ye yakınlığı ile bilinen ''Rudaw'' adlı internet haber kuruluşunun, ''flaş'' koduyla geçtiği habere göre, Rakka operasyonu bugün saat 14.00 sıralarında başladı.

  Kobani'nin 50 kilometre güneyinde bulunan Ayn İsa Kasabasından 3 kol halinde başlatılan operasyona, içerisinde YPG'nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri, Ehrar Rakka ve Liwa Tahrir Tugaylarının katıldığı belirtiliyor. Operasyona koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği belirtilirken, öncelikle ilk hedefin Rakka'yı kuzeyden kuşatmak olduğu öğrenildi.

  Bir süre önce Suriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Kobani'ye giden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, orada operasyona katılacak olan Demokratik Suriye Güçleri yetkili ve komutanları ile görüşmüştü. ABD'li komutan görüşmede, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söylemişti. ABD'li komutan Votel, Suriye'den sonra Ankara'ya gelmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow