Son Dakika

Suudi Arabistan'dan Husilerle ilgili yumuşama mesajı

Suudi Arabistan'dan Husilerle ilgili yumuşama mesajı

Suudi Arabistan'dan Husilerle ilgili yumuşama mesajı

Suudi Arabistan'dan geçen yıl Mart ayından beri Yemen'de bombaladığı Husilerle ilgili yumuşama mesajı geldi. Suudi Dışişleri Bakanı Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr, Twitter'da "Cubeyr, Husiler komşumuz" etiketi ile "Anlaşsak da anlaşmasak da Husiler, Yemen'in toplumsal dokusunun bir parçasıdır" diye yazdı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr, Husilerin Yemen'in toplumsal dokusunun bir parçası olduğunu belirtti.

Kuveyt'teki Yemen müzakerelerinde henüz sonuç yok

Cubeyr, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Anlaşsak da anlaşmasak da Husiler, Yemen'in toplumsal dokusunun bir parçasıdır" ifadesini kullanarak, "Cubeyr, Husiler komşumuz" etiketini paylaştı.

Suudi Arabistan'ın Yemen'e saldırısında 3 bin yıllık mahalle yok oldu

Dışişleri Bakanı Cubeyr, IŞİD ve El Kaide'ye ise Yemen'de ve dünyanın hiçbir yerinde barınma imkanı bırakılmaması gerektiğini kaydetti.

AP'den Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin ilerleyişi üzerine Mart 2015'teki "Kararlılık Fırtınası" harekatıyla birlikte Yemen meşru yönetimine destek vermeye başlamıştı.

Yemen'de çatışan taraflar, Birleşmiş Milletler'in çağrısı üzerine iyi niyet göstergesi olarak 11 Nisan'da ateşkesi yürürlüğe sokmuş, 21 Nisan'da da Kuveyt'te barış müzakerelerine başlamıştı.

Yemen ordusu ise iki hafta önce ülkenin doğusunda IŞİD ve El Kaide'ye karşı geniş çaplı operasyon başlatarak yaklaşık bir yıldır El Kaide'nin elinde bulunan Mukella kentinde kontrolü yeniden ele geçirmişti.