hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Teksas' geriliminin sebebi ne? CNN TÜRK temsilcisi Yunus Paksoy ABD - Meksika sınırından bildirdi

  KAYNAKCnnturk.com

  Teksas Valisi'nin ABD'ye başkaldırması ve 25 eyalet valisinin de desteğini alması üzerine yaşayan gerginlikte son durum ne? CNN TÜRK Washington Temsilcisi Yunus Paksoy, ABD - Meksika sınırında gerilimin sebebini ve yaşananları aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MARİYE EKİNCİ'NİN HABERİ/ ABD'nin en ciddi tartışma konularından biri olan sınır güvenliği ve düzensiz göçmen polemiği, Teksas'ta başlayan isyanla yüksek gerilim noktasına dönüştü. Yüksek Mahkeme'nin sınırın belli bölgelerine Teksas eyalet yetkililerince yerleştirilen dikenli tellerin kaldırılması yönündeki kararını kabul etmeyen Vali Abbott, eskilerini kaldırmaktan öte yenilerini ekleyeceklerini bildirerek isyan bayrağını çekti. Abbott'ın destek çağrısına kısa sürede yanıt veren 25 eyaletin Cumhuriyetçi valileri, ortak bir bildiriye imza atarak güney sınırının korunması konusunda Teksas'a her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını duyurdu. Peki baş kaldırı sonrası bölgede son durum ne? 

  Teksas geriliminin sebebi ne CNN TÜRK temsilcisi Yunus Paksoy ABD - Meksika sınırından bildirdi

  CNN TÜRK Washington temsilcisi Yunus Paksoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  Arkamda şu an bu gördüğünüz nehir ABD ile Meksika'yı ayıran nehir. Teksas Valisi bu olağanüstü önlemleri almadan önce izinsiz geçişleri görmüştük. Krize neden olan dikenli teller bunlar. Burada insanların eşyaları, aşağıda da mont gördüm. Bunların hepsi insanların kaçmaya çalışırken bıraktığı eşyalar. Tamamen sıfır noktasındayız. Karşıda gördüğümde orada da askerler var. Bir tarafta ABD askerleri bir tarafta Meksika askerleri sınırı koruyor. İnsan hayatını tehlikeye atan dikenli teller. Ondan dolayı bunların kaldırılması emri verilmişti. Arkamda bir araç görüyorsunuz. Normalde Irak'ta görürdük Afganistan'da görürdük. Sınırda görev yapıyorlar. ABD'nin nasıl güvenlik önlemi aldığını görmek çok kolay. Çok rahat buradan karşıdan karşıya geçebiliyorsunuz. Yüzbinlerce mültecinin ABD'ye kaçak olarak giriş yaptığını gördük. ABD askerleri burada sınırda güvenliği sağlıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teksas geriliminin sebebi ne CNN TÜRK temsilcisi Yunus Paksoy ABD - Meksika sınırından bildirdi

  "ABD'DE İLGİNÇ DÖNEMDEN GEÇİYORUZ"

  Dedi ki Teksas, fedaral güvenlik güçlerini buraya yollayın umrumuzda değil. İşte en büyük kanıtı askeri varlık. Gerçekten de ilginç dönemden geçiyoruz ABD'de. Teksas Valisi karşı çıktıktan sonra 25 eyalet valisi destek verdi. Ondan sonra da aslında asıl kıyamet koptu. Burada bir binbaşının özel izniyle girebildik. Biz şu anda sıfır noktasındayız. Arkamız hemen Teksas - Meksika sınırının önünde bu yayını yapıyoruz. Bizim şu an bulunduğumuz alan askeri tesis değil. Burası aslında halka açık bir parktı. Burası askeri yığınak haline gelmiş durumda. Meksika sınırında şu an ABD ordusu devriye atıyor. Biraz önce söylediğimiz gibi karşıda da Meksika askerleri bekliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Teksas geriliminin sebebi ne CNN TÜRK temsilcisi Yunus Paksoy ABD - Meksika sınırından bildirdi

  "BUNLAR OLAĞANÜSTÜ GELİŞMELER"

  25 eyalet valisinin de bildiri yayınlayarak karşı çıkması tansiyonu daha da yükseltti. Ülkenin yarısının eyalet olarak anayasa mahkemesinin kararına karşı çıkması bunlar kesinlikle olağanüstü gelişmeler.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow