Temmuz'da 'koronavirüse veda' partisi yapmışlardı: Çekya’da yeniden karantina ilan edildi

Çekya’da 11 binin üzerine çıkan günlük yeni tip koronavirüs (COVID-19) vakaları nedeniyle ülkede ikinci kez karantina ilan edildi. Başkent Prag'da Temmuz ayının başında koronavirüse veda partisi yapılmıştı.Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında alınan karara ilişkin Sağlık Bakanı Roman Prymula, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Covid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde dışarı çıkma ve sosyal teması sınırlayıcı sert önlemlerin hayata geçirileceğini duyurdu.

Yarından itibaren uygulanmaya başlanacak karantina kapsamında market, eczane ve temizlik malzemesi satan iş yerlerinin haricinde bütün işletmeler kapatılacak.

İlk etapta 3 Kasım’a kadar geçerli olacak karantina sürecinde, aile bireyleri dışındaki kişilerle sosyal temasın tamamen sonlandırılması öngörülürken, iş, alışveriş ve doktor ziyaretleri gibi zaruri durumlara izin verilecek.

Açık alanlarda maske kullanımı zorunlu kılınırken, vatandaşların doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yapmalarına izin verileceği ancak en fazla iki kişinin birlikte hareket edebileceği vurgulandı.

Yaklaşık 10 milyonluk nüfusu olan Çekya’da son 24 saatte 11 bin 984 ile salgın sürecinde en yüksek günlük vaka sayısı görüldü. Ülkede toplamda 113 bin 219 vaka tespit edildi, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 106 eklenerek 1619’a ulaştı.

'KORONAVİRÜSE VEDA PARTİSİ' DÜZENLEMİŞLERDİ

1 Temmuz'da Çekya'nın başkenti Prag'da yüzlerce kişi Charles Köprüsü üzerinde 'koronavirüse veda' partisi düzenlemişti

Charles Köprüsü üzerinde beyaz örtüyle kaplı 500 metrelik bir masanın etrafında oturan Prag vatandaşları, 'koronavirüs salgınına veda etmek için' bir araya gelmişti.

Etkinliği düzenleyen Ondrej Kobza "Korkmadığımızı, dışarı çıkacağımızı ve evlerde tıkılı kalmayacağımızı göstermek için bir tür kutlama" demişti.

Etkinlikte konuklar getirdikleri yemek ve içecekleri masadekilerle paylaşmış, müzikler çalmış ve dans etmişti.

TOPLAM 11 BİN VAKADAN GÜNLÜK 11 BİN VAKAYA...

Etkinliğin gerçekleştiği dönemlerde 30 Haziran verilerine göre, 10.7 milyonluk ülkede hastalığa bağlı 11.895 vaka ve 349 ölüm bildirilmişti.

Şu anda ise ülkede son 24 saatte 11 bini üzerinde vaka gerçekleşirken toplam sayı 113 bin 219'a yükseldi, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1619’a ulaştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS