Terör gruplarını Riyad'a davetle suçlanan Suudi Arabistan'dan "teröre karşı koalisyon" hamlesi

Terör gruplarını Riyad'a davetle suçlanan Suudi Arabistan'dan "teröre karşı koalisyon" hamlesi

Suriye'de kimi ülkeler tarafından "terörist" olarak nitelenen Esad rejimiyle savaşan selefi grupların da katıldığı muhalifler toplantısına ev sahipliği yapan Suudi Arabistan'dan bir hamle daha geldi. Suudi Arabistan, başkent Riyad'da bu kez 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturduğunu duyurdu.

IŞİD, El Kaide gibi radikal İslamcı örgütlerin terörüyle yüzleşirken, Suriye'de savaşan bu gibi gruplarla ilişkileri nedeniyle bazı ülkelerce itham edilen Suudi Arabistan'dan "teröre karşı" hamle geldi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yayınlanan ortak yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) "terörle ve silahlı terör örgütleriyle mücadele ve hedefleri ile sebeplerini ortadan kaldırma" konusundaki anlaşma maddelerinden hareketle 34 İslam ülkesinin koalisyon oluşturduğu duyuruldu.

Koalisyona katılan ülkelerin ortak açıklamasında, "koalisyonun, şekli, 'mezhebi' ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu" söylendi.

Açıklamada, terörle mücadelede gerekli program ve mekanizmaların geliştirilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için terörle mücadele konusunda ilgili ülkelerle koordinasyon için uygun düzenlemelerin yapılması konusuna vurgu yapıldı. Ortak açıklamada, koalisyona katılacak ülkeler şöyle sıralandı: "Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Siralyon, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen."

Açıklamada ayrıca, Endonezya'nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin daha söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı bildirildi. Koalisyona Türkiye'nin de katılıp katılmadığı Türk yetkililerden henüz doğrulanamadı.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta Riyad'da Suriye'de savaşan "muhalif" örgütleri bir araya getiren Suudi Arabistan, toplantıya El Kaide ile bağlantılı Ahrar'uş Şam, İslam Ordusu (Ceyş El İslam), Nureddin Zengi, Feylek'eş Şam gibi örgütleri de davet etmesi nedeniyle eleştirilmişti. Bu arada, Suriye'de savaşan grupların hangisinin terör örgütü, hangisinin "ılımlı muhalif" olduğu IŞİD'e karşı savaşan ülkeler arasında bir ihtilaf olmayı sürdürüyor. Suriye konulu Viyana toplantılarında alınan karar doğrultusunda muhalif gruplara ilişkin bir rehber oluşturacak terör listesini ise, Ürdün oluşturmaya çalışıyor. Ancak Suudi Arabistan'ın Türkiye ile birlikte üzerinde tüm ülkelerin mutabık olduğu IŞİD ve El Nusra dışındaki örgütlerin bu listeye alınmasına karşı çıktığı biliniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS