"Teslim ol" çağrısına uymayınca IŞİD evini bombaladı

"Teslim ol" çağrısına uymayınca IŞİD evini bombaladı

Çatışmalar nedeniyle Halep'e sağlı Cerablus'tan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli Derviş Halife, bir tanıdığı aracığıyla kendisini teslim olmaya çağıran IŞİD militanlarının, isteklerini kabul etmeyince evini havaya uçurduğunu söyledi.

Suriyeli Halife, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in Cerablusu yaklaşık 1,5 yıl önce ele geçirmesiyle kasabada yaşayan birçok kişi gibi Türkiye'ye sığındığını belirtti.


Cerablus'un batısında yapımını henüz tamamladığı evi, fıstık bahçeleri ve zeytinliklerini bırakarak 9 kişilik ailesiyle Karkamış ilçesine bağlı Çakıroğlu Mahallesi'ndeki yakınlarının yanına yerleştiğini ifade eden Halife, uzun süre evini ve arazisini izlediğini dile getirdi.


Eski Irak Genelkurmay Başkanından IŞİD'le ilgili çarpıcı açıklama


Suriye'deki iç savaş öncesi yaptığı 3 katlı evine zarar gelmemesi için dua ettiğini anlatan Halife, "Cerablus'tan tanıdığım Halit Muho telefonla beni arayarak, 'Muhalif olduğunu biliyoruz. Aileni de al gel ve İslam devletine teslim ol' dedi. Bu isteği reddettim" dedi.


Bu kişinin kendisini birkaç kez aradığını aktaran Halife, şunları söyledi:


"Telefonda tehdit ediyorlardı. Bu tehditleri çok dikkate almadım çünkü ailemin tamamı yanımdaydı ve Türkiye'de güvendeydik. 'Teslim olmayı reddettiğimi ve Cerablus'a IŞİD kovulduktan sonra döneceğimi' söyledim. Bunun üzerine çok geçmeden başka biri aradı ve 'yarın evini izle' dedi. Bunun ne demek olduğunu çok anlamasam da ertesi gün tereddütle zaten çok yakından görünen evi ailece izledik. Bir an çok şiddetli bir patlama oldu. Şiddetli patlamanın ardından dumanlar dağıldığında evden geriye enkaz kalmıştı. Bana, aileme acı yaşatmak istediler ve bunu başardılar."


IŞİD'in iki lideri öldürüldü!


IŞİD'in insanları, canı, malı ve namusuyla tehdit ettiğini, bunu başarmak için de her yola başvurduğunu anlatan Halife, örgütün büyük bir korku yayarak ilerlediğini ve kendisi dışında kimseye yaşam hakkı tanımadığını kaydetti.


IŞİD faktörünün olmaması halinde Esad rejiminin yıkılmış olacağına işaret eden Halife, "Ailem ve çocuklarımla kendi topraklarıma dönerek, kendi tarlamda çalışacak ve kendi evimde uyuyacağım. Bu günlerin hayalini kuruyorum" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS