Trump ile ilk görüşecek lider Şinzo Abe ama ekibi sıkıntıda

Trump ile ilk görüşecek lider Şinzo Abe ama ekibi sıkıntıda

ABD Başkanı seçilen Donald Trump ile görüşecek ilk yabancı lider Japonya Başbakanı Shinzo Abe olacak. Görüşme yarın New York'ta . Ancak Japon yetkililer, "Nerede, saat kaçta görüşülecek, kimler davet edilecek ve kimi aramamız gerekiyor hala bilmiyoruz" diye açıklama yaptı.

Trump karşıtları New Balance'larını yaktı


Japon yetkililer, ABD'de başkanlığa seçilen Donald Trump'ın buluşacağı ilk yabancı lider olacak olan Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüşmesine bir gün kalmasına rağmen New York'ta henüz nerede ve saat kaçta görüşüleceğini, görüşmeye kimin davet edileceğini ve hatta bazı zamanlarda kimi aramaları gerektiğini bilmediklerini söyledi.


Reuters'tan Trump analizi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ters düşebilir


Görüşmelerdeki bu belirsizlik, Trump'ın serbest dolaşan bir işadamından sıkı bir takvime bağlı bir başkana geçiş sürecinin ve göreve başlayacağı 20 Ocak itibariyle idari ekibinin tam olarak işlev göstermesinin zor olacağını gösteriyor.


Japon ve ABD'li yetkililer dün yaptıkları açıklamada Dışişleri Bakanlığı'nın görüşmelere dahil olmadığını ve normalde haftalar öncesinden belirlenmesi gereken lojistik detayların belirlenmediğini belirtti.


Toplantının yapılmasına geçtiğimiz hafta karar verilirken, Trump ve danışmanları yeni hükümette kimlerin olacağını belirlemek üzere yaptıkları toplantılarla meşguller.


Her ne kadar dünya liderleri bölgesel zirvelerde son dakikalarda ayarlanmış toplantılarda bir araya gelseler de, yüksek dereceli bir yabancı liderin ABD'de bir son dakika toplantısı yaptığına sık rastlanmıyor.


Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby de bildiği kadarıyla Trump'ın geçiş ekibinin, hükümetin geçişi veya yabancı liderlerle buluşma hakkında bilgi almak için bakanlıkla bağlantıya geçmediğini söyledi.


Trump'ın danışmanları, Abe ile yapılacak toplantıda Trump'ın seçim boyunca yaptığı vaatler ve kullandığı tondan dolayı rahatsız olan Asya ülkelerini sakinleştirmek için kullanacağını tahmin ettiklerini belirttiler.


Daha önce diplomatik veya hükümet tecrübesi bulunmayan Trump ile tecrübeli bir yasa yapıcı olan Abe arasında serbest ticaret gibi bazı konularda görüş ayrılığı bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS