Son Dakika

Trump - Kim görüşmesi sonrası 5 kişi idam edildi iddiası

A A

31.05.2019 - 14:05 Son Güncelleme:

Güney Kore'de yayımlanan Chosun Ilbo gazetesi, Kuzey Kore'de, ülkenin ABD Temsilcisi Kim Hyok Chol ve 4 dışişleri bakanlığı yetkilisinin idam edildiğini öne sürdü. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, haberi araştırdıklarını söyledi.

Trump - Kim görüşmesi sonrası 5 kişi idam edildi iddiası

Reuters ajansının haberine göre, gazete adını açıklamadığı Kuzey Koreli kaynaklara dayanarak, bu kişilerin ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Şubat ayı sonunda Vietnam'da yapılan zirvenin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle idam edildiklerini iddia etti.

Chosun Ilbo gazetesine göre zirve hazırlıklarından sorumlu olan söz konusu 5 yetkili, ABD'nin niyetlerini anlayamadıkları için Washington adına casusluk yapmakla suçlanarak Mirim Havalimanı'nda idam edildi.

Trump'la Kim arasında Hanoi'de yapılan ikinci zirvede ABD Yönetimi, yaptırımların kaldırılması için Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasını şart koşmuştu.

Chosun Ilbo gazetesi, zirve öncesi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla görüşmeleri yürüten Kim Yong Chol adlı üst düzey bir yetkili ve zirvede tercümanlık yapan Sin Hye Yong'un da Çin sınırı yakınlarındaki bir "çalışma ve yeniden eğitim kampına gönderildiğini" öne sürdü.